içinde

Play To Earn Nedir? En Tanınan Blockchain Oyunları Hangileri? Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

Bugün sizlerle birlikte ayı piyasasının ortasında yükselen blockchain oyunlarını yani play to earn oyunlarını inceleyeceğiz.

Blockchain odaklı data ve tahlil şirketi DappRadar’ın paylaştığı rapora nazaran, ayı piyasası sürecinde gerçek kazanan Blockchain tabanlı oyunlar oldu. Blockchain tabanlı oyunlar bu süreçte birinci çeyrekten bu yana yüzde 10’a yakın büyüme kaydederken etkin kullanıcı sayısında ise %62’lik bir artış gerçekleşti. Pekala giderek popülerleşen ve kullanıcılara kripto para kazanma fırsatları sunan P2E oyunları nedir?

Play to Earn Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere P2E yani oyuna kazan oyunları oyuncuların yaptıkları misyonlar sonucunda sanal para, kripto para üzere mükafatlar kazandığı oyunlara verilen genel isimdir. Bu sistemde oyuncular hobi olarak yaptıkları oyun oynama aktivitesiyle hem eğlenmekte hem de gelir elde etmekte. Play to earn iş modeli uzun bir müddettir var olmasına karşın blokzincir teknolojisinin kullanımının artmasıyla birlikte daha da yaygın bir hale gelmiştir.

P2E Oyunları Nasıl Çalışır? 

Play to earn oyunları içerisinde NFT’leri de barındıran bir sistemdir. Bu sistemde oyuncular, oyun içerisinde harcadığı mühlete ve yerine getirdiği vazifelere nazaran ödüllendirilir. Birçok play to earn oyunu sistem içerisinde yer alan oyun içi karakterlerden yahut oyun içerisinde yer alan kart üzere gereçlerden oluşmaktadır. Bu kart üzere gereçler de NFT tabanlı gereçlerdir. Oyuncular bu NFT mükafatları kazanarak da gelir elde edebilmektedir.

P2E Oyunları Neden Popülerleşti?

Play to earn oyunları neden bu kadar popülerleşti ya da kripto kışının ortasında P2E oyunları Nasıl yükselmeyi başardı diye soracak olursak bu sorunun yanıtı aslında hayli kolay. Görüntünün başında p2e tarifini anlatırken de bahsettiğim üzere play to earn oyunlarda hem eğleniyor hem de para kazanıyorsunuz haliyle bu durum birçok kitlenin ilgisini çekiyor. P2E oyunları üzerinden geçimini sağlayan bireyler bile bulunmakta. Hatta hepinizin kesinlikle bir sefer duyduğu Axie Infinity oyununu oynayarak Filipinler ve birtakım Güney Asya ülkelerinde geçimini sağlayan birçok kişi bulunuyor. Hatta ülkede birçok kişinin Axie Infinity oynayarak geçimini sağlaması Filipinler Maliye Bakanlığı’nın dikkatini çekmiş ve Maliye Bakanlığı Axie Infinity ve gibisi play to earn oyunlarından elde edilen yararları gelir vergisine tabi tutmuş. Tabi bu play to earn oyunlarının popülerliğinin başlama adımı olarak Covid-19 pandemisini de gösterebiliriz. Neredeyse tüm dünyada herkesin konutlarına kapandığı ve insanların işsiz kaldığı bu süreçte kripto paralar üzere play to earn oyunları da yatırımcıların ve kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarmıştı.

Şimdi sizlerle birlikte öne çıkan play to earn oyunlarına bir göz atalım. Hangi oyunlar daha tanınan ve hangi oyun nasıl oynanıyor birlikte göz atalım.

Axie Infinity

Axie Infinity, Pokemondan ilham alınarak hayata geçirilen ve oyuncuların ekosisteme katkılarıyla mükafatlar kazanabileceği bir play to earn oyunudur. Axie Infinity oyununda oyuncular evcil hayvanları için savaşabilir, oyun içi eşyalar toplayabilir, bu eşyaları yükseltebilir ve arazi tabanlı bir krallık kurabilirler. Oyunun bir de AXS isminde lokal tokeni bulunmakta ve bu token oyuncuların vazifeleri yerine getirmesi durumunda onlara ödül olarak dağıtılıyor.

Sorare

Sorare, daha çok futbol severlerin dikkatini çeken ve Footbal Manager mantığındaki blokzincir tabanlı bir play to earn oyunudur. Oyun devi Ubisoft tarafından desteklenen bu oyunda futbolculardan oluşan 5 kartlı ekibinizi kurarak futbolcuların gerçek vakitli performanslarına bağlı olarak XP puanları kazanmakta ve kazandığınız puanlarla birlikte mükafatlar elde etmektesiniz. Oyunun kendine özel bir tokeni bulunmamakla birlikte oyun başkan altcoin Ethereum ile çalışır. Sorare’de sahip olduğunuz her kart yani NFT sattığınız vakit size Ethereum olarak geri dönüyor.

DeFi Kingdoms

DeFi Kingdoms, pixel arka yoluyla oluşturulmuş RPG cinsinde bir oyun. Bu oyun merkezi olmayan borsa, NFT pazaryeri ve likidite havuzunu birleştiren bir yapıya sahiptir. DeFi Kingdoms yaratıcıları blockchain teknolojisinin potansiyelini oyun biçiminde kullanıcılara sunarak oyuncularla merkezi olmayan finans ortasında bir sinerji yaratmayı amaçlamış. Bu oyunda kullanıcılar kahramanları ile savaşlara katılabiliyor, mevcut karakterleri ile yeni karakterlerin genlerini birleştirip yeni kahramanlar yaratabiliyorlar ve çeşitli misyonları tamamlayarak oyunun mahallî kripto para ünitesi JEWEL’ı elde edebiliyorlar. Oyuncular ayrıyeten DeFi Kingdoms üzerinde arazi satın alabiliyor ve bu toprakları satabiliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Aleo, Ana Ağ Lansmanından Evvel Virtual Machine’i Test Edecek Webilginç Kripto Para Haber

Binance US, AMP’yi Delist Edeceğini Duyurdu Webilginç Kripto Para Haber