içinde

Ray Dalio, NFT’ler Bir Yatırımken Bitcoin Bir “Alternatif Para”dır; Ayrıca Bir Para Türü Olabilir

Elon Musk’ın aya gerçek bir Dogecoin (DOGE) koymasına ulaşınca, Bridgewater Associates kurucusu bunu “sempatik” buluyor ve “sırada ne işe yaradığını” bilmek istiyor.
Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, evriminin onun görüşündeki değişimleri etkilediğini dediği Bitcoin hakkında bir kere daha yorum yapmış oldu.

Bitcoin, geçtiğimiz on yılda kendini kanıtladı ve çalmış olduğu ve çalıştığı zaman süresince saldırıya uğramadı. Dalio, Lex Fridman’ın hafta sonu gösterilen podcast’inde ek olarak, pek çok insan arasında en coşku verici mevzular arasında yer ediniyor ve “imtiyazlı kıymet statüsünü yakaladı” dedi .
“Aynı zamanda alternatif para olan varlıklardan biridir.”

Mevcut ortamda nakit tutmaya karşı olan Dalio’ya nazaran, itibari paranın basılması ve kıymet kaybı sebebiyle para rekabetinin olacağı bir döneme giriyoruz.

“Bir para rekabeti olacak ve bitcoin bu rekabetin bir parçası.”

NFT’ler ve Dogecoin
Bitcoin’in yanı sıra başka para biçimleri de olacak. Dalio, “Sadece kripto paralar değil, birçok para olacak, merkez bankası kripto paraları olacak” dedi.

Bir tür para haline gelebileceğini dediği NFT’ler şeklinde alıp sattığınız paralar da dahil olmak suretiyle değişik türde paralar olacak.
“Sizin sahibisiniz ve bu bir yatırım ve benim bitcoin’e haiz olmaktansa ona sahip olmayı tercih ettiğimi söyleyebilirsiniz.”

Dalio’nun hem de takas edilemeyen jetonlara haiz olup olmadığı sorulduğunda, “hemen hemen değil” cevabını verdi, sadece “ancak onları deneyimlemek için ne olursa olsun NFT’leri satın almak istediğini” ve daha da önemlisi bir adet üretmek istediğini söylemiş oldu.

NFT’ler ile alakalı görüşlerini paylaşan Dalio, “bu şeyler oluyor” ve “reel” dedi. Ama bütün yeni gerçek şeylerde olduğu benzer biçimde, bazıları gidecek. 2000 yılındaki internetle karşılaştırdı, burada petler.Com harika olabilirdi ama başaramadı.

“Gelişecek olan rekabetçi sistemin güzelliği bu ve bazı şeyler değerli olacak ve birtakım şeyler çöpe gidecek.”

Podcast esnasında, Elon Musk’ın aya gerçek bir Dogecoin ( DOGE ) koyması sorulduğunda, Dalio bunu “sempatik” bulduğunu ve “Elon’un Mars’a ve diğer şeylere gitme yeteneğine büyük saygı duyduğunu” söylemiş oldu. Bunu sembolik olarak kabul edersem, ona peşinde ne olduğunu, sırada ne işe yaradığını sorardım.”
Dalio ek olarak Fridman’ın bütün bu şeye gamsızlık ve gülmece getiren meme paraları ile alakalı yorumuyla tamamen aynı fikirdeydi.

Bitcoin ve Altın
Parayı açıklayan Dalio, iki amacı olduğunu söyledi: bir değişim aracı ve bir servet deposu. Altın ona gore taşınabilir ve öteki ülkelerde de tanınan bir altındır.

“Bu yüzden (bitcoin) alternatif bir altın olarak bakıyorum” dedi ve ekledi, “ama birçok şeye alternatif altın olarak bakıyorum.”

Kıymetli metal hala onun “favori”sidir, zira kime ilişkin olduğu, nereye gittiği vb. Dalio, bitcoin’in altının yapabileceği türden amaçlara hizmet edeceğini düşünmüyor ve bu yüzden, Bitcoin “karışımımın bir parçası” olmasına karşın, altını kripto para birimine tercih ediyor.

Yazı yazarken, 962 milyar dolarlık piyasa kıymeti olan Bitcoin , 51.000 doların birazcık üzerinde işlem görüyor.

Kripto piyasasındaki birçok kişi, önde gelen kripto para biriminin gelecekte 1 milyon dolara ulaşmasını bekliyor, ancak Dalio bunların arasında değil.

“Bunun mümkün olduğunu sanmıyorum.”

“şu sebeple ona bakma şeklim, ondan belli bir miktar var.”

Altını bir kriter olarak kullanan Dalio, külçenin yaklaşık 5 trilyon dolar değerinde bulunduğunu ve toplam kripto piyasasının kapitalizasyonunun 2,5 trilyon dolar olduğunu paylaştı. Altın kuyumculuk ve merkez bankaları için kullanılırken, rezervlerini bu amaçlar için “Bitcoin kullanılmayacak” gibi tutun.

Dalio, Bitcoin’in altından daha değerli olacağına inanmıyor. “Bence %20 doğru gibi görünüyor,” diye ekledi,

“Mantıksal olarak bana öyleki geliyor ki, buna benzer öteki şeylerle ilişkisi arasında fiyatında bir sınırlama var.”

kaynak:https://bitcoinexchangeguide.com/ray-dalio-says-bitcoin-is-an-alternative-money-while-nfts-an-investment-may-also-become-a-type-of-money/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

NFT Sahtekarlıkları Yakında Ortada Kalmayacak

Bir P2E Metaverse İnşa Etmek: GensoKishi CEO’su Maxi Kuan ile bir röportaj