içinde

RBC Analistine Nazaran Bitcoin İçin Tesla’dan Sonra Sıra Bu Şirkette

Kanada’nın en büyük bankasının analistleri, PayPal ve Square’in kripto tekliflerinden sonra, kripto cüzdanları oluşturan teknoloji firmaları piyasasının aslında onaylandığını belirtti.

İPhone’lardan tabletlere kadar çok satan eserlerin üreticisi olan Apple, 2,3 trilyon dolarlık piyasa kıymetiyle dünyanın en büyük halka açık şirketidir.

Bu nedenle, elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Pazartesi günü 1.5 milyar dolarlık bir bitcoin satın aldığını duyurmasının akabinde, Apple’ın kripto para uğraşına atlamaktan yarar sağlayıp sağlamayacağı konusunda en az bir Wall Street analistinin yorumlar yapması neredeyse doğal görünüyor.

Yeni Rapor Ne Diyor?

Aracı kurum RBC Capital Markets’tan yeni bir rapor, 2020’nin başlarında corona virüsü salgınından bu yana gitgide nakitsiz hale gelen bir iktisatta milyonlarca tüketiciye ödeme cüzdanları sağlayan Apple’ın kripto para işinden kolay kolay 40 milyar dolardan fazla para kazanabileceğini öne sürüyor. Şirketin bu atılımı, ABD’nin önümüzdeki yıllarda kripto para ünitelerinde teknolojik bir önder olmasına da yardımcı olabilir.

RBC analisti Mitch Steves, ödeme firması Square’in, yaklaşık 30 milyon olarak kestirim edilen etkin bir suram bazında Bitcoin ile ilgili gelirde çeyrek başına yaklaşık 1,6 milyar dolar ürettiğini söylüyor.

Raporda, “Apple’ın yükleme tabanı 1,5 milyar ve sadece 200 milyon kullanıcının süreç yapacağını varsaysak bile, bu Square’den 6,66 kat daha büyük olduğu manasına geliyor. Bu nedenle, potansiyel gelir fırsatı yılda 40 milyar doları aşıyor.” sözüne yer veriliyor.

Raporda ayrıyeten “bu uğraşa dahil olan araştırma ve geliştirme maliyeti Square’in tüm Ar-Ge bütçesi 1 milyar doların altında olduğundan bizim görüşümüze nazaran çok az olacaktır” sözü kullanılıyor.

Kripto Alanındaki Rekabet

Analistler, kripto borsa alanındaki rekabetin “hafif” olduğunu yazdı. Yönetmelikler ABD’li tüketicilerin kripto satın almasını zorlaştırıyor ve borsaların birden fazla yüksek hacimli vakitlerde çöküyor.

Analistler, Apple’ın sadece kripto sahipliğini müşteriler ortasında aktardığı kapalı bir sistem oluşturması durumunda kripto para ünitelerinin düzenleyici ve müşterinizi tanıyın (KYC) halindeki zorluklarını çözebileceğini belirtti.

Ayrıca, fiat para ünitesini kriptoya dönüştürme maliyetini düşürmek için bir Bitcoin cüzdanı ve bankacılık hizmeti Strike yahut Bitcoin’in Lightning Network’ünü kullanan açık bir sistem geliştirebileceğini de eklediler.

Analistler, Apple’ın bir kripto borsasını ayakta tutmasının, ABD’nin gelecekte Bitcoin’i yasaklaması mümkünlüğünü da azaltabileceğini söyledi.

Analistler, “Apple bu yoldan giderse, ABD muhtemelen global bir perspektiften en çok kripto varlığını elde edecektir. ABD en çok kripto varlığa (bitcoin yahut başka varlıklara) sahip olursa, bizim görüşümüze nazaran onu yasaklamak mantıklı olmaz. Ayrıyeten, Apple’ın inançlı ve birinci sınıf yazılımıyla ABD, gelecekte muhtaçlık duyulması halinde kullanıcı bilgilerine ve istikrarlarına güvenebilecek.” diyorlar.

Apple’ın Bilançosunda Bitcoin

Apple’ın projenin gelişimini finanse etmek için çekebileceği bir numara bile var: Bitcoin’e para yatırın.

Analistler, Apple’ın bir Apple kripto cüzdanı yahut borsası geliştirme maliyeti olaran ve iddialarına nazaran yaklaşık 500 milyon dolar olan meblağı teknoloji devinin bilançosuna Bitcoin ekleyerek ödeyebileceğini öne sürüyorlar.

Örneğin, firma 5 milyar dolarlık bitcoin satın alsa , firmanın tüm projeyi birinci etapta tam olarak finanse edebilmesi için destek varlığın fiyatının %10 artması gerekecektir.

Analistler işte bu noktada “Bu, bizim görüşümüze nazaran sağlam bir paha teklifidir zira işletme, firmadaki başka projeleri etkilemeden bu sayısı rahat bir formda finanse edecektir.” vurgusu yapıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Tesla Açıklaması Sonrası Bu Borsada Devasa Boyutta Bitcoin Short Durumu Tasfiye Edildi

Meltem Demirors Uyardı: Artık Portföylerinde Bitcoin Olmaması Bir Risk!