içinde

Ripple Ortağı Bir Haftada 69 Milyon Dolarlık XRP Sattı!

Ripple Labs’in kurucu ortağı ve eski CTO’su Jed McCaleb, geçen hafta “tacostand” cüzdanından 140 milyon XRP çıkardı. Bu, mevcut fiyatlarla yaklaşık 69,3 milyon dolara denk geliyor.

XRPscan datalarına nazaran 4 ve 6 Şubat ortasında McCaleb, 12,7 milyon XRP’lik üç kısım halinde yaklaşık 38 milyon token sattı. Sonraki iki gün içinde her biri 19 milyon XRP’den oluşan iki satış daha gerçekleşti.

Bu hafta tekrar her biri 19 milyon XRP pahasında üç satış daha gerçekleşti. Bunların sonuncusu, bugün erken saatlerde gerçekleştirildi.

Oldukça büyük olmasına karşın son satışlar Ripple’ın lokal token’ının fiyatı üzerinde çok az tesir yarattı. Hatta XRP son 24 saat içerisinde %5.9’luk bir artış kaydetti. Son 7 gün içerisinde ise %32.2 artarak Bitcoin’den bile daha düzgün bir performans sergiledi.

Jed McCaleb, 2014 yılında Stellar Geliştirme Vakfı’nı kurmadan evvel 2013 yılına kadar Ripple CTO’su olarak misyon yaptı. Ripple’a ana katkıda bulunanlarından biri olarak, bu misyonu için tazminat planının bir kesimi olarak 9 milyardan fazla XRP aldı.

McCaleb, 2021’nin Ocak ayında 28,6 milyon XRP’lik (8,78 milyon dolar) satış yaparak birinci satışını gerçekleştirmişti. Şu anda cüzdanının bakiyesi 480,5 milyon XRP (249,8 milyon dolar) olarak gözüküyor.

Ripple (XRP) SEC davası ile boğuşuyor

Aralık 2020’de ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), Ripple ve McCaleb de dahil olmak üzere kurucu ortaklarını; 2013 yılından bu yana kayıtsız menkul değer satışıyla 1,3 milyar dolarlık para toplamakla yapmakla suçladı. Sanıklar ise savları yalanladı.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçen ay Ripple, XRP’nin ABD federal maddesine nazaran; ne bir menkul değer ne de bir “yatırım sözleşmesi” olmadığını savunarak, SEC davasına bir karşılık verdi.

Şirket ayrıyeten mahkemeden, başka kripto para ünitelerini de değerlendirmeye almasını istedi. XRP’nin de, hem Bitcoin hem de Ethereum üzere dijital para ünitesi olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dünyaca Ünlü Dolandırıcıdan NFT Hamlesi

Ünlü Ekonomist: Bitcoin, Facebook’tan Daha Güçlü Bir Tesir Yarattı