içinde

Ronin Hackinde Çalınan Fonlar Bitcoin’e Taşınıyor! Ne Olacak?

Ronin hack’i için yeni gelişme

Araştırmacılar, Ronin köprüsü hackinden çalınan fonların Bitcoin ağına yolculuk yapmasını izliyorlar. Bir araştırmacı, analizini kripto topluluğuna sunarak çalınan fonların yerini ortaya çıkardı.  BliteZero, 625 milyon dolarlık Ronin saldırısından Bitcoin ağına yapılan fonları takip etti. 2022 Yıl Ortası Blockchain Güvenlik ve AML Analiz Raporuna göre, Ronin hack fonlarının büyük bir çoğunluğu Tornado Cash’e yatırıldı.

Tornado Cash, ulusal güvenlik nedenleriyle ABD Hazinesi tarafından yaptırım ile karşı karşıya kaldı. Hackerlar, saldırıdan elde ettikleri Ethereum’u Huobi, FTX ve Crypto.com’a yatırdı. Ancak iz, borsa mevduatlarında bitmiyor. ABD Hazinesi, Ronin bilgisayar korsanlarıyla ilişkisi nedeniyle Bitcoin karıştırıcı Blender’a yaptırım uyguladı. Çoğu Blender yaptırım adresi, Ronin korsanları tarafından kullanılan para yatırma adresleri idi. Bu cüzdanlarda, borsa çekimleri yapıldığı ortaya çıktı.

Ronin hack’indeki fonlar şimdi Bitcoin ağına bağlandı

ABD Hazinesi, çalınan miktarın 20.5 milyon doların üzerinde olduğunu tahmin ediyordu. Bu miktarı, yaptırım açıklamalarında ortaya koydu. Borsalardan çekile 20.72 milyon dolarlık değer de, yetkililerin işaret ettiği miktar ile eşleşiyor.  Bilgisayar korsanları Tornado Cash’ten 1inch ve Uniswap platformlarını kullanarak renBTC’ye para aktardı. Bu, fonların Bitcoin ağına “köprülendiği” nokta oldu.

Araştırmacılar, bilgisayar korsanları tarafından Bitcoin ağına köprülenen renBTC ve Uniswap fonlarının izini sürdü. Çalınan fonlar BTC’ye dönüştürüldüğünde teorik olarak daha verimli bir şekilde dağıtılabilir ve elden çıkarılabilir. Ancak, araştırmacılar Ronin saldırganlarının her hareketini takip ediyor ve bunu toplulukla paylaşıyor.

Bitcoin fiyatı toparlanma belirtileri gösteriyor

Bu sırada BTC fiyatı Cuma günkü sert düşüşünün ardından hafif de olsa yükseliyor. Analistler Bitcoin fiyatını değerlendirdi. Varlıkta iyileşme için gereken seviyeleri belirledi. Önde gelen bir piyasa analisti ve traderı olan Pentoshi, boğaların BTC’yi daha yükseğe çıkaramaması durumunda Bitcoin’in 20.694 dolara düşeceğini belirtti. Ayrıca BTC’nin düşüşünü 19.141 dolara kadar sürdüreceğine inanmakta. Yine de analiste göre, 21.060 doları aşan bir toparlanma durumunda, Bitcoin 23.957 dolara tırmanışına devam edebilir.

Şu an BTC’nin değeri, Pentoshi’nin işaret ettiği seviyeyi geçmiş durumda. 410 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük kripto olan BTC, 21.445 dolardan el değiştiriyor. Son 24 saatteki değişimi ise yüzde 1.1’lik artış yönünde. Ancak kriptonun son 7 günde yüzde 12 değer kaybettiğini belirtmekte fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Mysterium Nedir? MYST Ne İşe Yarar?

Trendyol ve Migros’a ‘Elektronik Para Kuruluşu’ Olma İzni