içinde

SEC, Grayscale Bitcoin ETF’ini Neden Reddetti? Webilginç Kripto Para Haber


Webilginç Kripto Para Haber

Bugün sizlerle birlikte SEC’nin Grayscale Bitcoin ETF’i neden reddettiğini, Bitcoin ETF’in ne olduğunu detaylarıyla inceleyeceğiz.

SEC, Grayscale Bitcoin ETF’ini Neden Reddetti?

Öncelikle SEC’nin Grayscale Bitcoin ETF’ini neden reddettiğine bir bakalım. SEC, Grayscale’in önerdiği spot bitcoin ETF’in reddedilmesine gerekçe olarak, sahtekarlığı ve manipülasyonu önlemek için gerekli standartları karşılamadığını sundu. SEC, daha önce Bitwise’ın da spot Bitcoin ETF başvurusunu benzer gerekçelerle reddetmişti. Bu kararın üzerine Grayscale,spot bitcoin ETF’in reddi nedeniyle dava açarak ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi’nden SEC’nin kararını gözden geçirmesini talep etti. 

Grayscale Ne Yanıt Verdi?

Yatırım şirketi Grayscale, bu yılın başlarında Bitcoin ETF’ine red gelmesi durumunda SEC’e dava açmaya hazır olduklarını ve İdari Usüller Yasası’na bağlı bir dava açacaklarını açıklamışlardı. Beklenen de oldu ve Grayscale Bitcoin ETF reddi nedeniyle SEC’e dava açmış oldu. Konu ile ilgili açıklama yapan Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein: “Ürünümüz SEC’in yatırımcılara koruma, adil, düzenli ve verimli piyasaları sürdürme ve sermaye oluşumunu kolaylaştırma yetkisini destekliyor. SEC’in spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya çıkmasını engellemeye devam etme kararının ardından derin bir hayal kırıklığına uğradık.” ifadelerini kullandı. 

SEC’nin Reddettiği ETF’ler

Peki SEC daha önce başka yatırım şirketlerinin ETF başvurularına nasıl bir karşılık vermişti? SEC, daha önce Grayscale Bitcoin ETF’inin reddine sunduğu gerekçenin aynısı ile Van Eck’s spot Bitcoin ETF’ini de reddetmişti. SEC’e göre bu Bitcoin ETF’i “dolandırıcılık ve manipülatif” uygulamaları önleme konusunda eksikliklere sahipti. SEC, Aralık 2021’de yine aynı gerekçeleri sunarak varlık yönetim şirketi WisdomTree’nin de Bitcoin ETF başvurusunu reddetmişti. 

Onaylanan İlk ETF Hangisi?

Peki SEC’nin onayladığı Bitcoin ETF’i bulunmuyor mu? SEC tarafından onaylanan ilk Bitcoin ETF’i olma özelliği taşıyan ProShares’in Bitcoin Vadeli ETF’i Ekim 2021’de onaylanmıştı. 

Peki Bitcoin ETF Nedir?

Bitcoin’in değerini takip eden ve kripto para birimi borsaları yerine geleneksel piyasa borsalarında ticareti yapılan yatırım fonlarına Bitcoin ETF denir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ripple, Airwallex Aracılığıyla Yeni Zelanda Pazarına Giriş Yapıyor Webilginç Kripto Para Haber

Avrupa Birliği, Kripto Yasasını Kabul Etti Webilginç Kripto Para Haber