içinde

Sigortada marka sadakati azalıyor

“Sigortacılar rekabetçi olmak istiyorlarsa, organizasyonları içindeki çalışanlar için işlevler arası kariyer yolları oluşturmalı ve iletmeliler” bu saptama Mercer’in Küresel Yetenek Eğilimleri Araştırması kapsamında “Sigorta Sektörü İç Görüleri” ek raporunda yer alıyor.

Bloomberg HT ekranlarında pazartesi günleri yayınlanan Sigorta Gündemi programında ele alınan raporda, sigortacılıktaki zorluklara, fırsatlara dikkat çekilirken, insan kayanakları ve çalışanlar hakkında da ciddi saptamalarda bulunuluyor. Rapor ayrıca hem üst düzey yöneticiler, hem İK profesyonelleri hem de çalışanların görüşlerini içeriyor. Rapora göre, dijital dönüşüm ve ortaya çıkan tüketici tercihleri, sigortacıları yeni beceriler, yetenekler, işletim modelleri ve değer zincirleri oluşturma konusunda hızlı hareket etmeye zorluyor. Rapora göre, sigorta endüstrisinde marka sadakati azalıyor.

Rapora göre, 2022’de sigortacılar, yeni organizasyonun daha iyi temsil edilmesini sağlamak için kariyer modellerini ve yollarını yeniden tasarlayarak iş modellerini değiştiriyor. Sigorta İK liderleri 2022’de; Tazminat planlarını yeniden düşünmek, insan merkezli karar vermenin geliştirilmesi, çalışan deneyimini geliştirme, sürdürülebilirliği/ESG’yi dönüşüm gündeminin merkezine koymak ve toplam ödül paketlerini iyileştirmek olmak üzere beş noktaya odaklanacak.

Tasarrufta BES öne çıkıyor

ING Bank’ın Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın 2022 yılı ilk çeyrek sonuçlarına göre, tasarruf sahipliği oranı yüzde 18,7 olarak gerçekleşirken, bu oran son 1,5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Tasarruf aracı tercihlerinde ise yastık altı altın ve nakit, sistem içi altın ve bireysel emeklilik fonları ilk sıralarda yer alıyor.

EGM’nin açıkladığı 9 Haziran 2022 verilerine göre katılımcı sayısının 7 milyon 417 bin olduğu BES’te toplam fon büyüklüğü ise 285,7 milyar liraya yükseldi. Katılımcı sayısının 6 milyon 336 bin olduğu OKS’de ise fon büyüklüğü 21,4 milyar lira oldu. Böylelikle sistemin toplam fon büyüklüğü devlet katkısı dahil 307 milyar TL’yi aştı.

Kasko önemli hale geldi

Araç fiyatlarındaki artış sebebi ile kasko ürününde çeşitliliklerin yapılmasına gerek duyulacağını vurgulayan Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, “Artan araç fiyatları sebebi ile tüketicilerde oluşan eldeki değeri koruma hissiyatı kasko yaptırma konusunu daha da önemli hale getirdi.” dedi.

Eksperlik belgesi için sınav düzenleniyor

Sektöre ilişkin haberle ise şöyle;

Allianz, faaliyet gösterdiği ülkelerin birçoğunda aynı anda bir iletişim kampanyasına başladı. ‘Hayata Hazır’ isimli iletişim kampanyasının, Dünya Okyanus Günü’ne özel olarak yayımlanan ilk filminde, sigorta yaptırmakla yüzmeyi öğrenmek arasındaki benzerliğe dikkat çekildi.

Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM), yabancı ülkelerde eksperlik belgesi olan ve Türkiye’de eksperlik yapmak isteyenler için Türk Sigortacılık Mevzuatı sınavı düzenliyor. Başvuru tarihleri 16 Haziran- 16 Eylül 2022 olan sınav 10 Aralık 2022 Cumartesi günü yapılacak.

Anadolu Sigorta, global ödül organizasyonu AwardsInternational’ın düzenlediği Turkey CX Awards 2022 Müşteri Deneyimi Ödülleri’nde üç ayrı ödüle layık görüldü.

Turkcell, TurkcellFinansman’ın yüzde 100’üne sahip olacağı dijital bir sigorta şirketi kuruyor. Turkcell’den yapılan açıklamada kurulacak şirket için “dijital deneyim odaklı ve veriye dayalı yenilikçi sigorta çözümleri sunacak” ifadeleri yer aldı. Yeni şirket TurkcellFinansman’ın yüzde 100’e sahip olacağı şekilde 1 milyon lira sermaye ile kurulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

2023 Model Toyota Crown Ortaya Çıktı

Altında yatırımcılar Fed’i bekliyor