içinde

Solana ağına yapılan siber saldırı, topluluğu paniğe sevk etti 

Solana ağına gerçekleştirilen siber saldırıda, bugün bazı kullanıcılar cüzdanlarındaki tüm fonların çekildiğini farkedince panik hızla yayıldı.

Solana ağındaki bir güvenlik açığından yararlandığı düşünülen bilgisayar korsanı, gelen ilk haberlere göre 6 milyon doların üzerinde bir fon çaldı, ancak saldırının boyutu hakkında şu an net bir bilgi yok. Bunun yanında güvenlik açığına hangi platformun neden olduğuyla ilgili söylentiler artmaya devam ediyor.

Solana ağına yapılan saldırı krize yol açtı

Günün ilk saatlerinde ortaya çıkan saldırı girişimiyle ilgili yapılan spekülasyonlar arasında bazı kullanıcılar, ihlalin Solana ağının popüler cüzdanı Phantom’dan kaynaklandığını iddia etti. 

Phantom yetkilileri ise bu iddiaya hızlıca cevap verirken ekip, şu anda bu ihlalin Phantom’dan kaynaklandığına dair bir bulgu olmadığını söyledi.

Solana ekibinden ise henüz saldırıyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko ise Twitter üzerinden yorum taleplerini henüz cevaplamadı. Ancak Solana kullanıcılarının cüzdanlarını erişime kapatmaları ve ağdaki kripto varlıklarının soğuk cüzdanlara aktarılması tavsiye edildi. Soğuk cüzdan gibi bir donanıma sahip olmayan kullancılar için ise kripto varlıkların, merkezi bir borsaya aktarılması, alternatif bir çözüm olarak gösteriliyor.

Saldırının devam edip etmediği veya boyutu ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmazken Solana ağındaki NFT pazar yeri Magic Eden, mevcut varlıkları korumak için kullanıcıların cüzdan ayarlarını değiştirmesini önerdi. 

Twitter üzerinden aktarılan bazı söylentilere göre şu an en az 5.000 cüzdan, güvenlik ihlalinden etkilendi. Phantom, Slope ve Trust’ın etkilenen cüzdanlar olduğu bildirildi.

Solana (SOL) fiyatında son durum

Siber saldırı haberinin yayılmasıyla birlikte Solan fiyatının, bu durumdan olumsuz etkilendiği görülüyor. Bugün kripto para piyasaları genelinde hafif bir toparlanma görülürken çoğu kripto para, artıda devam ediyor. 

En büyük 9. kripto para olan Solana, ise son 24 saatte yüzde 5’e yakın düşüşle 38 dolar bandına çekildi ve şu an en büyük 10 kripto para arasında ekside devam eden tek kripto para olurken aynı zamanda ilk 100’de en çok kayıp gören kripto para konumunda.

KAYNAK: Investing.com – Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ünlü Bitcoin Balinası İstifa Etti! “Bu 3 Altcoindeki Tahminleri Kusurlu”

Sivri Sineklerden kurtulmanın basit yöntemleri ..Sivri sineklerden nasıl kurtulunur?