içinde

Stabilcoinler Nedir ve Stabil coinlere Yatırım Yapılmalı mı ?

BİTCOİN HABERLERİ
BİTCOİN HABERLERİ

Kripto varlık alım satımıyla ilgili oynaklık, genel olarak kripto para birimlerine ve blok zincir teknolojisine yönelik şüpheleri körükledi.

Kripto varlıklarına yatırım yapmanın yüksek riskler ve yüksek ödüller getirdiği doğrudur.

Ancak bu volatilite dünyasında güvenli bir seçenek var: Stablecoin’ler.

Kripto para piyasasının oynaklığından hoşlanmayan muhafazakar yatırımcılar için çok daha çekici bir alternatif.

Hem fiyat hem de dijital para birimlerinin en iyilerini temsil ederler ve bir stabilcoin fiyat para birimi, emtia veya diğer kripto para birimleri gibi bir yedek varlığa sabitlenmiş bir kripto para birimidir.

Varlığın tokenize edilmiş bir versiyonudur ve sorunsuz geçiş işlemlerini, geliştirilmiş arbitrajı ve değer değişimini kolaylaştırmak için bir blok zinciri ekosistemine ustaca tanıtılabilir.

Fiyat para birimlerini kabul etmeyen merkezi olmayan borsalarda hızlı bir şekilde alıp satmanıza izin verildiği için bazen yardımcı program belirteci olarak anılır.

Stablecoinler ayrıca merkezi borsalarda da kullanılmaktadır. Onları bu tür bir borsada faydalı kılan şey, itibari para birimlerinin işlenmesinin uzun zaman alması, ancak tokenize edilmiş karşılıklarının hızlı hareket eden standart blok zinciri varlıkları olmasıdır.

Kullanımları nelerdir?

Günlük para birimi olarak kullanılabilirler: Fiyat dalgalanmalarına ve oynaklığa maruz kalan geleneksel kripto paraların aksine, sabit paralar ulusal para birimleri tarafından desteklendiğinden fazla dalgalanmaz. Ek olarak, diğer kripto paralarla aynı avantajlara sahiptirler.

Blok zinciri güvenliği, işlem anonimliği, hızlı transferler ve aracıların olmaması.
Akıllı sözleşmeler için büyük potansiyel: Akıllı sözleşmeler genellikle Ethereum gibi diğer kripto para birimlerine dayanır. Sık fiyat değişiklikleri, sözleşmenin şartları üzerinde öngörülemeyen bir etkiye sahip olabilir. Tether gibi sabit paraların kullanımı, piyasa oynaklığını azaltarak ve blok zinciri tarafından daha güvenli sözleşmelerin uygulanmasını sağlayarak her iki tarafa da sözleşme istikrarı sağlayabilir.

Türler

Fiat teminatlı stablecoin’ler
Bu tür stabilcoin, ülkelerin egemen yasal ihaleleriyle bağlantılıdır.

Örneğin en iyi bilinen itibari para teminatlı sabit paralardan bazıları Tether ve TUSD’yi (True USD) içerir. Ancak bu stablecoin’ler merkezi otorite tarafından oluşturulmaz.

Bir şirket, rezervlerine eşit miktarda fiyat yatırarak bunları çıkarır. Basitçe söylemek gerekirse, stablecoin’in değeri, arkasındaki şirketin elinde eşdeğer miktara sahip olduğu inancına dayanıyor.

Emtia destekli stablecoin’ler

Bunlar, fiyat para birimleri dışındaki ayrılmış varlıklar ve emtialar tarafından desteklenen sabit paralardır. Gayrimenkul, altın, gümüş ve diğer çeşitli değerli metaller emtia örnekleridir. Örneğin Kitco Gold, şirketin altın rezervleri tarafından destekleniyor ve kendisi Ethereum destekli ERC-20 blok zinciri ekosistemine dayanıyor.

Kripto destekli stablecoin’ler

Bu tür sabit paralar, diğer kripto para birimleri tarafından desteklenir, kripto teminatlıdır. Kripto para birimlerinin değişken doğası nedeniyle, bu sabit paraların teminat altına alınabilmesi için aşırı tazmin edilmesi gerekir. Açıklığa kavuşturmak için örneğe bakalım.
Kripto destekli stablecoin, MakerDAO’nun Dai’sidir. Öncelikle ABD dolarına sabitlenmiş olmasına rağmen, para biriminin kripto destekli yapısı aşırı teminatlandırmayı gerektiriyor. Bu, 500 $ değerinde DAI stabilcoin satın almak için ETH’ye 1.000 $ yatırmanız gerektiği anlamına gelir.

Algoritmik sabit paralar

Bunlar öncelikle arz ve talebi daha iyi yönetmek için fiyatların ve diğer değişkenlerin özel algoritmalar, yazılımlar ve kodlar yardımıyla manipüle edildiği, desteklenmeyen sabit paralardır. Bu strateji, şirketin fiyat dalgalanmaları durumunda rezerv sabitini korumasını sağlar.

Stablecoin Yatırım Seçenekleri

Tüm bunlar kulağa ilginç ve heyecan verici geliyorsa, aşağıdaki yatırım seçeneklerini düşünebilirsiniz.

Kripto kredisi
Kripto kredisi, bir bankanın tasarruf hesabında para tutmak ve ondan faiz kazanmakla aynıdır. Bunun üzerinden faiz kazanmak istiyorsanız, istikrarlı paralar, nispeten istikrarlı yapıları nedeniyle harika bir seçenektir. Kripto kredisi ilkesi aynı zamanda merkezi olmayan finans (DeFi) ile de ilişkili olduğundan, stablecoin’ler DeFi’nin öncüsü olarak kabul edilebilir. Aave gibi platformlar kripto para ödünç vermek için kullanılabilirler.

Kripto stake etme

Stake etme, kripto paraların belirli işlemleri doğrulamak için madenciler tarafından kilitlendiği, kripto dünyasındaki Proof-of-Stake konsensüs yöntemini ifade eder. İşlemler, düğümler üzerinde belirli algoritmalar çalıştırılarak doğrulandıktan sonra, taahhüt edilen veya bahis konusu paralar onlar için ödüller üretir. Bu nedenle kripto staking, stabilcoin’lerle para kazanmanın eğlenceli ve karlı bir yoludur.
Değer deposu
Stabilcoinler, düşük volatiliteleri nedeniyle HODLing coinleri tercih edenler için değer deposu işlevi görebilir. Madeni paraları uzun süre saklandıktan sonra verim için idareli olarak bile kullanabilirsiniz. Getiri çiftçiliği, basit bir ifadeyle, Merkezi Olmayan Borsaların (DEX’ler) fon hareketlerini daha verimli yönetmesine yardımcı olmak için varlıkları veya değeri bir likidite havuzuna kilitleme sürecidir. Değişim ücretinin bir yüzdesi ile ödüllendirilir. Likidite sağlamak için madeni paralarınızı kullanmak gibidir.

Stabilcoinlerin sınırlamaları

Stabilcoinlerin değeri, insanların teminatlı rezerv varlığına sahip olan şirkete duyduğu güvene dayanır ve bu güven zaman zaman sarsılabilir.
Şirket iflas ederse, sabit paralar değer kaybedebilir.
Sahiplerin madeni paraya ve değerine olan güveni korumak için ödeme gücü beyan etmeleri çok önemlidir.
Fiyat veya emtia piyasalarında bir huzursuzluk olmadığı sürece, stabilcoinler ticaret kazançları için tasarlanmamıştır.

Özetle Stabilcoin’ler,

Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto oyuncularına benzemiyorlar. Ancak bunlar daha güvenilir varlıklardır ve en az değişkendirler. Bu nedenle, eşler arası ödemeleri ve işlemleri hızlandırmak için pasif bir gelirle birlikte blok zinciri teknolojisini istiyorsanız stabilcoinler iyi birer seçenektir.

Sorumluluk Reddi: Burada ifade edilen görüş yatırım tavsiyesi değildir – sadece bilgilendirme amaçlıdır. Webilginc.com  ‘in görüşünü yansıtmak zorunda değildir. Her yatırım ve tüm ticaret risk içerir, bu nedenle karar vermeden önce daima kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

METAVERSE

CoinmarketCap NFT ödülleri nasıl talep edilir?

GALA coin

GALA coin 2022 fiyat Analizi !