içinde

TCMB, 2022 Ağustos Faiz Kararını Açıkladı Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen Ağustos ayı faiz kararını açıkladı. Karar, beklentiler istikametinde gelmedi siyaset faizi yüzde 13’e indirildi.

Yılın sekizinci toplantısını yapan Merkez Bankasından sürpriz faiz indirimi geldi. 18 Ağustos 2022 Tarihli PPK Kararınca 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 100 baz puan indirildi. Kararın akabinde Dolar/TL kuru 18,13’ün üzerini test etti.

TCMB, 2022 Ağustos Faiz Kararı: Yüzde 13’e İndirildi

Ekonomistler, Temmuz ayı Merkez Bankası Para Siyaseti Konseyi (PPK) toplantısında faizin yüzde 14 düzeyinde sabit tutulacağını iddia ediyordu. Karar beklentilerin aksinde gerçekleşti ve faiz yüzde 13 düzeyine indirildi.

Yayımlanan TCMB faiz oranlarına ait basın duyurusunda öne çıkan satır başları ise şu biçimde:

“Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı güç maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı tesirleri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının tesirleri, global güç, besin ve ziraî emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları tesirli olmaya devam etmektedir. Şura, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, global barış ortamının yine tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bununla birlikte, üçüncü çeyreğe ait öncü göstergeler iktisadi faaliyette bir ölçü ivme kaybına işaret etmektedir. Global büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir periyotta sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal şartların destekleyici olması ehemmiyet arz etmektedir. Bu çerçevede Konsey, siyaset faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen siyaset faiz seviyesinin kâfi olduğunu değerlendirmiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir halde kurumsallaşması gayesiyle TCMB’nin tüm siyaset araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir siyaset çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Kıymetlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite siyaset adımları para siyaseti transfer sisteminin aktifliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

TCMB, 2022 Ağustos Faiz Kararını Açıkladı Webilginç Kripto Para Haber

Dolar Takviyeli HUSD 0,92 Dolara Düştü Webilginç Kripto Para Haber