içinde

Tesla’nın Bitcoin Alımı Kurumsal Talebi Tetikler mi? JPMorgan Açıkladı

Kripto trader’ları, büyük şirketlerin Tesla’nın Bitcoin (BTC) yatırımı yapma kararını kopyalayacağını öngörürken; JPMorgan aksini tez ediyor.

Nikolas Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan stratejistleri, Çarşamba günü Bloomberg tarafından bir notta; “Ana akım kurumsal hazinelerin Tesla örneğini takip edeceği fikrindeki ana sorun, Bitcoin volatilitesidir,” dedi.

Elon Musk başkanlığındaki elektrikli araba üreticisi Tesla, Pazartesi günü 1.5 milyar dolar bedelindeki Bitcoin yatırımını açıkladı. Akabinde kripto para ünitesini 48.000 doların üzerindeki yeni rekor düzeylerine gönderdi. Kripto trader’ları, Tesla’nın Bitcoin’in bir rezerv varlık olarak cazipliğini doğruladığını savunarak öteki şirketlerin de davayı takip etmesini bekliyor.

Bununla birlikte, JPMorgan’ın strateji uzmanlarına nazaran bir kurumsal portföyün risk düzeyleri; Bitcoin’e küçük bir yatırım bile olsa kıymetli ölçüde artabilir. JPM’ye nazaran bu durum da öteki şirketlerin BTC satın alımını engelleyebilir.

JPMorgan, “Kurumsal hazine portföyleri çoklukla banka mevduatları, para piyasası fonları ve kısa vadeli tahvillerle doludur. Bu da yıllık dalgalanmanın yahut dalgalanma aralığının -% 1 civarında seyrettiği manasına gelir,” tabirlerini kullandı. Ayrıyeten, %1’lik bir BTC yatırımının, bir portföyün volatilitesinde %8 üzere değerli bir oranda artışa neden olacağını belirtti.

JPM: Tesla’nın yatırımı Bitcoin için kısa vadeli görünümü değiştirdi

Ancak banka stratejistleri, Tesla yatırımının Bitcoin (BTC) piyasası üzerinde yarattığı olumlu etkiyi kabul ettiler. Stratejistler şu tabirleri kullandı:

“Hiç elbet, bu haftaki duyuru; alana girişleri destekleyerek ve Bitcoin’in 40 bin doların üzerine çıkmasına yardımcı olarak BTC için kısa vadeli yörüngeyi ansızın değiştirdi.”

JPM, kripto para ünitesinin karlarını 40.000 doların üzerinde tutma konusunda başarısızlık göstermesinden ötürü; geçtiğimiz ay BTC’de düşüşe yönelik bir tavır sergilemişlerdi. Bitcoin, 8 Ocak’ta tarihi en yüksek düzeyi olan 41.962 doları belirlemişti. Sonra, 30.000-40.000 dolar aralığında üç hafta geçirmişti.

Kriptokoin.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere, bu aralıktaki kırılma; Tesla’nın duyurusunun akabinde Pazartesi günü geldi. Yazım sırasında Bitcoin (BTC), %2’lik bir düşüş ile 45.300 dolar düzeyinden süreç görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Altın Ne Kadar Sabit Kalacak? İşte Altın İddiaları ve Tavsiyeler

Bitcoin Konsolide Olurken Bu 3 Altcoin Uçuşa Geçti!