içinde

Tornado Cash Yaptırımının Akabinde Kripto Kesimini Neler Bekliyor? Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

ABD Hazine Bakanlığı’nın Tornado Cash yaptırımının akabinde gözler potansiyel yaptırımlara çevrildi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Tornado Cash yaptırımı, kripto dalının önde gelen isimlerinin endişelenmesine neden oldu.

Tornado Cash Yaptırımının Akabinde Sırada Ne Var?

Tornado Cash’in 2019’da kurulmasından bu yana, 7 milyar dolardan fazla paranın protokol yardımıyla aklandığı argüman edildi. Buna Kuzey Kore hükümeti tarafından desteklenen hack kümesi Lazarus Group’un 455 milyon dolarlık fonu da dahil.

Kripto varlık uyumluluk firması Elliptic’in yetkililerinden David Carlise, hususla ait olarak şu tabirleri kullandı:

“ABD, kripto mikserlerinin büsbütün tarafsız hizmetler olduğu mazeretine katiyetle tolerans göstermeyecek.

Eğer mikserler makus niyetli bireyler için faaliyetleri kolaylaştırıyorsa, OFAC’ın görüşüne nazaran yaptırımlar son derece adil. Bu kadar basit”

Carlisle, birçok kripto para borsasının Tornado Cash faaliyetlerine maruz kalacağını ve bu sebeple yasaklanan bu tip süreçleri işlemekten kaçınmak için tetikte olması gerektiğini vurguladı.

Anayasal Dertler Artıyor

Blokzinciri teknolojisinin politik savunuculuğunu üstlenen Coin Center, Tornado Cash yaptırımı ile ilgili anayasal kaygılarını lisana getirdi.

“OFAC’ın atağı anayasal dertleri artırıyor. Zira bu, ABD vatandaşı olmayan bir kişinin bu sistemi kullanma hünerine yönelik bir yasak değil. Tüm ABD’lilerin makul bir açık kaynaklı yazılım aracını kullanma yetkisine gelen bir yasak”

Şirket, ABD düzenleyicilerinin bu yaptırımları nasıl uygulayacağına dair tasaları olduğunu vurguladı. Blokzincirinin tabiatı gereği, rastgele bir kişi Tornado Cash kullanarak bir ABD vatandaşına para gönderebilir ve bu gönderinin iptal edilme bahtı bulunmuyor.

Yaptırım haberlerinin akabinde art geriye birçok tenkit geldi. Nansen’den Andrew Thurman “Bir kod kesimini onaylayabileceğini bilmiyorum, bu sebeple herkes üzere ben de ortayı kapatmaya başlıyorum” tabirlerini kullandı.

Tornado Cash Yaptırımının Akabinde Sert Tenkitler de Geldi

Yaptırımların akabinde daha sert tenkitler de görüldü. Zcash’ten Hudson Jameson şunları söyledi:

“Ethereum’da saklılık tahlilleri oluşturanların tesirleri büyük olabilir. Zira hükümet ve düzenleyiciler, teknolojik yeniliklerin gerisinde kalmakla ve bunları kavrayamamakla ünlüdür. Zımnilik son derece kıymetlidir ve bu nedenle bir hükümet Tornado Cash’in kodunu belirleyemediği için meta dataları izleyemez e Kuzey Kore ile ilgili faaliyetler ile ilgili haksız bir biçimde suçlayamaz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Circle, Tornado Cash’e Gönderilen USDC Fonlarını Dondurdu Webilginç Kripto Para Haber

BitMEX Yöneticisi Kara Para Aklamaktan Hatalı Bulundu Webilginç Kripto Para Haber