içinde

TurkNet GigaFiber Altyapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

TurkNet’in kendi fiber altyapısında sunduğu GigaFiber hizmeti, ev kullanıcılarına 1.000 Mbps’ye kadar hız sunuyor. TurkNet, bu altyapısını her gün farklı hanelere ulaştırıyor ve şimdi de kullanıcıların kendi adreslerine GigaFiber altyapısı talep etmesi için yeni bir sistem duyurdu. Başvuru adımlarına geçmeden önce gigabit internetin ne olduğuna ve TurkNet GigaFiber’in ne sunduğuna bakalım.

Evinizdeki internet hizmetiniz ile yüksek çözünürlüklü video akışları ve internet siteleri yavaş ise, çevrimiçi oyunların yüklemeleri de uzun sürüyorsa, gigabit internete geçiş vakti gelmiş olabilir.

FCC‘ye (Federal İletişim Kurulu) göre gigabit internet hızı, ortalama bir internet hızından 40 kat daha yüksek hız sunuyor. Bu da evlerimizde birden fazla kullanıcının aynı anda internet kullanımı yaptığı durumda bile sorun yaşamayacağınız anlamına geliyor.

Gigabit internet hizmeti, veri alışverişinin saniyede Gbps seviyesine çıkmasını sağlar. 1 Gigabit olan bir internet servisi, 1.000 Mbps hıza eşittir. Bu hız ile 4K bir film veya diziyi, işletim sistemi güncellemelerini ve oyun indirmelerini birkaç dakikada, hem de aynı anda gerçekleştirebilirsiniz.

Gbps nedir?

Birçok kullanıcı, Speedtest gibi test sitelerinde çıkan veya operatörlerin paketlerinde yer alan Mbps veya Gbps cinsinden birimleri, saniyede indirebilecekleri MB cinsinden veri olarak yorumluyor. Ancak durum çok daha farklı.

Öncelikle Mbps terimini ve 1.000 Mbps hızı ele alalım. Bu değer aslında saniyede yaklaşık 125 MB veri indirebileceğimiz anlamına gelmekte. Yani indirme hızında dikkate almamız gereken değer MB/s veya MBps olacak. B harfinin büyük veya küçük yazılması, birçok şeyi değiştiriyor.

Bu değere ise, test sonucunda ortaya çıkan Mbps değerini 8’e bölerek ulaşabiliriz. Bunun sebebi de, her bir Byte verinin 8 bit ile oluşmasıdır.

Mbps şeklinde yazılan değer ise, Mb(Megabit)ps(her saniyede) anlamına geliyor. Yani bu değer bize Byte cinsinde değil, bit cinsinde sonuç gösteriyor. MBps yazdığımızda ise MB(Megabyte)ps(her saniyede) anlamına geliyor diyebiliriz. MBps şeklinde kullanım çok yaygın olmasa da aklımızda olmasında yarar var. Biraz önce bahsettiğimiz MB/s terimi ise çok daha yaygın olarak kullanılan bir terim. Bu da MB(Megabyte)/s(saniye) olarak açıklanabilir.

Gbps ise, saniyedeki Gigabit veri indirme hızımız. 1 Gigabit, 1.024 Mbps’ye (yani yaklaşık 1.000 Mbps) eşittir.

Türkiye’de Gbps hızlara erişebilmek pek mümkün değil. Mümkün olsa bile fahiş fiyatlarla karşılaşılıyor ya da sadece kurumsal abonelere sağlanıyor. Ancak TurkNet, GigaFiber adını verdiği hizmetle 1.000 Mbps yani 1 Gbps interneti 139.90 TL’ye kullanıcılarla buluşturuyor. Üstelik diğer operatörlerden geçişlerde 1.000 TL’ye kadar cayma bedelini de karşılıyor.

1.000 Mbps gibi bir internet hızı ile yukarıda da belirttiğimiz gibi anlık 125 MB/s veri aktarımı yapma şansınız bulunuyor. Yani indireceğiniz bir oyun, film veya büyük bir dosyayı saniyeler içinde indirebilirsiniz. Ancak Türkiye’nin ortalaması olan 29.09 Mbps ile anlık yaklaşık 3.6 MB/s veri indirebilirsiniz. Bu da birçok işlem için oldukça yetersiz

Yüksek Boyutlu Oyunları Dakikalar İçinde İndirebilirsiniz

1.000 Mbps internet ile yüksek boyutlardaki oyunları dakikalar içinde indirebilir ve oynamaya hazır hale getirebilirsiniz. Oyun denince aklımıza “GTA 5 kaldırır mı?” sorusu geliyor. Bu soru “GTA 5 ne kadar sürede iner?” şeklinde de sürekli karşımıza çıkıyor.

GTA 5’i örnek olarak aldığımızda, yaklaşık 100 GB’lık bir boyut olduğunu görüyoruz. 100 GB bir veriyi, 1.000 Mbps internet ile ne kadar sürede indireceğimizi ise saniyede indirilen veri miktarıyla ölçeceğiz. 1.000 Mbps internetimiz saniyede ortalama 125 MB/s veri indirebiliyor. GTA 5’i 100 GB olarak ele alırsak, her bir GB’ını 1024 MB olarak düşündüğümüzde 102.400 MB gibi bir değer çıkıyor. Bunu da 125’e böldüğümüzde 819 saniyeye ulaşıyoruz. Bu da yaklaşık 14 dakika yapıyor.

Yani GTA 5 gibi yüksek boyutlu bir oyunu 1.000 Mbps internet hızı ile 14 dakikada indirebilirsiniz.

1.000 Mbps Hız ile Yüksek Çözünürlüklü Videolar İzleyebilirsiniz

Günümüzde çok yüksek çözünürlüklerle birlikte yüksek bitrate ve yenileme hızı sunan bir akış servisi henüz yok. Ancak buna rağmen YouTube 8K videolar için destek getirdi ve artık 8K videolar izleyebiliyoruz. Ayrıca TurkNet’in internet hızı konusunda lider olduğu Netflix de 4K HDR film ve dizi bölümleri yayınlıyor. Bu çözünürlüklerle birlikte de tabii ki anlık olarak indirmeniz gereken veri miktarı oldukça yükseliyor.

YouTube üzerinden 8K bir video izlerken, 1.000 Mbps internetinizin yaklaşık 10’da 1’i yeterli oluyor. Buna HDR ve yüksek yenileme hızı eklendiğinde değer yaklaşık 2 katına çıksa da yine fazlasıyla yeterli bir internetimiz olmuş oluyor. Sınırları zorladığımızda, modeminize bağlı 5 kişi aynı anda YouTube’dan yüksek tazeleme oranına sahip 8K HDR video izleyebilir.

Netflix’te de durum çok farklı değil. UHD yani 4K çözünürlük sunan Netflix, bu içeriklerde HDR ve diğer teknolojileri de sunabiliyor. Bu da yüksek internet hızı ihtiyacı demek. YouTube’a göre Netflix içerikleri çok daha yüksek bitrate değerine sahip. Yani YouTube’daki 8K bir içerikle Netflix’teki 4K HDR bir içerik neredeyse aynı bant genişliğine ihtiyaç duyuyor. YouTube’un 8K video için 1.000 Mbps’in 10’da 1’i kadarına ihtiyacı varken, Netflix’in de 4K HDR içerikler için 1.000 Mbps’in 10’da 1’ine ihtiyacı var. Yani bu da aynı modeme bağlı 10 kişinin aynı anda 4K HDR film veya dizi bölümünü izleyebileceği anlamına geliyor.

Yüksek Çözünürlüklü Görüntülü Görüşme Yapabilirsiniz

Pandeminin getirdiği koşullarla birlikte görüntülü görüşme yapma olasılığımız oldukça arttı. Gerek işlerimiz için gerek de sevdiklerimizi görmek için görüntülü görüşmeler biçilmiş kaftan. Simetrik 1.000 Mbps bir internette, upload yani yükleme hızınız da 1.000 Mbps’ye erişiyor. Görüntülü görüşme yaptığınız esnada hem upload hem de download hızının önemi yüksek.

Yüksek çözünürlüklü ve yüksek bitrate oranlı görüntülü görüşme desteği olan yazılım neredeyse yok. Standart olarak görebileceğimiz WhatsApp, Zoom, Skype gibi uygulamalar için çok da yüksek olmayan internet ihtiyacı mevcut. Ancak evinizde tek olmadığınız bir durumda aileden birinin görüntülü görüşme esnasında upload hızını deyim yerindeyse sömürmesi, bant genişliğini zorladığı için online oyun oynarken sizi oldukça olumsuz etkileyecektir. Bununla birlikte telefonlarımız yaptığınız görüşmeleri (eğer ayarladıysanız)  ya da görüşmede aldığınız notları ve görselleri yedekleyecektir. Yüksek bir upload hızına sahip olmanız, telefonlarınız yedekleme yaparken sorun yaşamanızın önüne geçecektir. Böylelikle interneti kullanan diğer kişiler bu durumdan etkilenmeden işini görebilecek.

Kaliteli Canlı Yayınlar Yapabilirsiniz

Instagram, Twitch ve YouTube gibi platformlarda canlı yayın yapan insan sayısı oldukça arttı. Eğer siz de bu ve bu gibi platformlarda canlı yayın yapan biriyseniz, simetrik 1.000 Mbps internet tam size göre. 1.000 Mbps internet hızı, yapacağınız yüksek çözünürlüklü ve yüksek bitrate değerine sahip yayınlarda bile zorlanmadan işinizi görebilecek cinsten bir hız. Twitch, iştirak anlaşması olan yayıncıları için maksimum 8000 bitrate yayın hakkı tanıyor. Bu da anlık 8 Mbps upload hızı kullanımı anlamına gelmekte. Yani 1.000 Mbps olan upload hızınızın 8 Mbps kadarı yayın için kullanılıyor.

Kullanılan bu 8 Mbps, yayın yaptığınız esnada bağlantınızda herhangi bir sorun çıkarmaya engel olabilecek bir hız olmadığından, online oyun oynarken herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Ayrıca yayın yaptığınız internete bağlı diğer cihazlar ve kullanıcılar da upload hızını kullanmalarına karşın yayınınızı baltalayamayacak 🙂

Düşük Gecikme Oranıyla Düşük Paket Kaybı

1 Gbps yani 1.000 Mbps düzeylerindeki bir internet hızı ile yüksek bant genişliğine sahip olursunuz. Bu da işlerinizi hallederken herhangi bir ek gecikmeye yol açmaz ve paket kaybının da önüne geçer. Ayrıca fiber internet altyapı sayesinde ekstra düşük gecikme değerlerine ulaşırsınız.

Bant genişliğinin yüksek olmasını, bir otobandaki şerit sayısı ile oranlayabilirsiniz. Ne kadar çok şerit varsa trafik o kadar rahat ve hızlı akar.

Gecikme ve paket kaybındaki azalmalar, çevrimiçi oyun, VoIP ve video konferans kullanan herkes için çok daha iyi bir deneyim anlamına geliyor.

Uygulama ve İşletim Sistemi Güncellemeleri

Kullandığımız bilgisayarlardan tutun, akıllı telefonlardan evdeki akıllı aletlere kadar her ürün için yazılım ve işletim sistemi güncellemeleri yayınlanıyor. Bu güncellemeler çoğu zaman büyük olduğu için, yavaş internet bağlantıları sebebiyle hem kullanıcısına hem de aynı internete bağlı diğer kullanıcılara potansiyel sorun olarak görebiliriz.

Bir Windows bilgisayar veya akıllı telefonumuz için işletim sistemi güncellemesi geldiğini varsayalım. Güncellemenin yapılması elzem, bir an önce bitmesi gerekiyor ve işinize döneceksiniz. 1.000 Mbps bir internet ile dert etmeniz gereken tek şey bilgisayar veya akıllı telefonunuzun bu güncellemeyi kurma süresi ve yeniden başlama süresi olacaktır 🙂

Örneğin 2 GB (2048 MB) bir işletim sistemi güncellemesi, 1.000 Mbps (125 MB/s) internet ile yaklaşık 16 saniyede iner. Bundan sonrası cihazınıza kalmış.

Bulut Oyun Platformlarında Gelişmiş Deneyim

2021 yılından itibaren popüler olmaya başlayan bulut oyun servisleri, iyi bir bilgisayarı olmayan veya oyun desteği bulunmayan işletim sistemi kullanan kişiler için ideal çözümler haline geldi. Ancak bu servisler oyunları yerel sunucularında işleyerek aynı bir Twitch yayını gibi kullanıcısına aktarıyor. Buradaki temel fark, Twitch yayınlarındaki oyunu yayıncılar oynarken, bulut oyun servislerindeki oyunu siz oynuyorsunuz.

Twitch gibi bir platformda bile düşük gecikme ayarını açtığınızda minimum 3 saniyelik bir gecikme oluyor. Bu bulut oyun platformları için kabus gibi bir değer. Yani klavyeye bastığınız andaki komut veya FPS oyununda rakibinize ateş etmek için fareyi tıkladığınızdaki komut 3 saniyelik bir gecikme ile iletilir.

Bulut oyun platformları, bu tarz gecikmeleri en aza indirmek için oldukça gelişmiş bir internet altyapısı oluşturur. Ancak bu altyapıya ayak uydurmak için sizin de gelişmiş bir internete ihtiyacınız var.

Fiber altyapıdan yararlanarak gecikmeyi en aza indirebilir, 1.000 Mbps gibi bir hızla da bant genişliği gecikmesini ortadan kaldırarak sorunsuz ve lagsız bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

Aynı Anda Birden Fazla Cihazınız İnternete Bağlanabilir

1.000 Mbps internet hızı, gördüğünüz gibi birçok işiniz için fazlasıyla yeterli ve daha birçok şey için yeterince yer var. Evinizde kullandığınız bilgisayarınız ve Netflix izlediğiniz televizyonunuz dışında kullandığınız cihazlar da olabilir. Bunlar arasında akıllı süpürge, akıllı fırın, akıllı klima gibi ürünlerle IP kameralar yer alıyor. Her biri bant genişliğinde bir yer kaplıyor ve internet deneyiminizi aşağıya çekebilir. Ancak 1.000 Mbps ile bu sorun da ortadan kalkıyor ve ağınızda oluşturdukları yük fark edilmeyecek hale geliyor.

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı GigaFiber hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1.000 Mbps’e kadar olan hız yalnızca download yani indirme hızında değil, upload yani yükleme hızında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

GigaFiber hizmeti, TurkNet’in diğer hizmetlerinde olduğu gibi taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin 1.000 TL‘ye kadar olan kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber varsa, siz de hemen TurkNet’li olmak için başvurunuzu iletebilirsiniz.

  • Taahhüt ve kota yok: Hizmetinizi memnun olduğunuz sürece kullanın. Kota derdi olmadan da Steam’den dilediğiniz gibi oyun indirebilir, Netflix’ten 4K içerik izleyebilir ve canlı yayın yapabilirsiniz.
  • Yüksek upload hızları: 1.000 Mbps hız seçenekleriyle Zoom ve EBA gibi platformlara kesintisiz erişim sağlayın. Twitch, TikTok ve YouTube gibi platformlarda en yüksek kalitede canlı yayınlar yapın.
  • Dünya kalitesinde hizmet: TurkNet, dünya hızında ve kalitesinde GigaFiber’i tamamen kendi altyapısında sunuyor. Sizi özgürleştiren, yüksek hızlı ve müşteri odaklı hizmet, sürekli iyileştirilmeye devam ediliyor.
  • 7/24 müşteri desteği: Dilediğiniz zaman TurkNet’e ulaşabilirsiniz. Destek talepleriniz hızlı çözülüyor.
  • Hızlı müdahale ve çözüm: TurkNet’in kendi altyapısında olan bu hizmette gerekli tüm müdahaleleri kendi uzman ekibi rekor sürelerde yapabiliyor.

Bağımsız kuruluşlara göre Türkiye’nin hız performans birincisi TurkNet

Farklı bağımsız kuruluşların yaptığı çalışmalara göre Türkiye’de hız konusunda birinci ve en kaliteli internet bağlantısını TurkNet’liler kullanıyor. Dünyanın en yaygın kullanılan iki hız testi platformu olan nPerf ve Speedtest’in yayımladığı raporlara göre TurkNet, Türkiye’nin hız birincisi oldu.

İnternet hız testi platformu nPerf’ün 2021 yılı sabit genişbant internet raporuna göre tüm alt kategori değerlendirmelerinde yılın hız birincisi TurkNet oldu. 1 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2021 arasında kullanıcıların yaptığı hız testi sonuçlarına göre TurkNet ortalama 45.13 Mb/s ile download (indirme) hızlarında açık ara lider oldu. TurkNet, 14.88 Mb/s ile upload (yükleme) hızlarında ve 24.31 ms ile gecikme sürelerinde de ilk sırada yer aldı.

Aynı anda birçok cihazla internete bağlanma, canlı video yayını yapma, online oyun oynama, 4K çözünürlüğünde film izleme gibi yüksek bağlantı kapasitesi gerektiren kullanımlarda TurkNet’in 1.000 Mbps’ye varan hizmeti fark yaratıyor.

Bağımsız hız testi platformu Speedtest’in, Speedtest Intelligence verilerine göre 2021’in ikinci yarısında olduğu gibi 2022’nin 1. çeyreğinde de Türkiye’nin en hızlı internetini TurkNet sundu.

Speedtest, yüksek hızların önemli olduğunu ancak iyi bir deneyim için bağlantının da tutarlı olması gerektiğini belirtiyor. Bu noktada ortaya çıkan Tutarlılık Puanı, internet servis sağlayıcıların Speedtest.net’in kriterlerine ne kadar uyum gösterdiğini ortaya koyuyor. Burada da TurkNet’in rakiplerinden açık bir farkla önde olduğu görülüyor.

TurkNet’e mevcut aboneliğinizi iptal ettirmeden geçebilirsiniz

Müşteriler internet sitesindeki başvuru adımlarını uygulayarak veya telefon üzerinden başvuru yöntemini kullanarak TurkNet’e geçişleri için ilk adımı atıyor. Ardından TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut internet servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedelleri TurkNet GigaFiber’de 1.000 TL’ye kadar, diğer altyapılarda 240TL’ye kadar TurkNet tarafından ödeniyor.

Diğer operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. İlk olarak başvurunuzu yapıyorsunuz, ardından kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği belgelerini imzalamanız yeterli. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe cevap verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de, daha önce anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile benzer ilerliyor. Abonelik başvurusu işlemlerine geçmeden önce altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz hız miktarına göz atabilirsiniz. Eğer Kablonet, Superonline veya Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız, operatör değişikliği işlemleri yapılamamaktadır.

Aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçmenin avantajları

Mevcut internet aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş yaptığınız takdirde birçok avantaj elde etmiş olursunuz. İlk olarak abonelik işlemleriniz sıfır bir aboneliğe göre çok daha kısa sürüyor. Zaten halihazırda kullandığınız bir portunuz olduğunuz için onu da kaybetmemiş olursunuz.

Artı olarak sıfır aboneliklerde olan kurulum hizmeti ücretini ödemezsiniz. Yeni bir kurulum yapılmayacağı için böyle bir hizmete ihtiyacınız olmaz.

TurkNet altyapı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi ve hangi hızı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının DSL ya da Fiber olup olmadığını ve desteklediği maksimum hızı görebilirsiniz.

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki şekilde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Her iki yöntemle altyapı sorgulama işlemleri şu şekilde;

TurkNet Adres ile Altyapı Sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi, yukarıda da belirttiğimiz gibi hem adres hem de sabit telefon numarası üzerinden yapılabiliyor. Ancak günümüzde çoğu müşteri artık sabit telefon hattı kullanmıyor. En yaygın seçenek olan adresle altyapı sorgulama işlemi ise şu şekilde;

Altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden Adres Bilgisi ile Sorgula seçeneğine tıklayın. Buradan sonra il, ilçe, mahalle, cadde, sokak, bina ve daire numaraları bilgilerini doldurarak Altyapı Sorgula butonuna tıklayın.

Sorgulama işlemi bittiğinde şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız;

Bizim sorguladığımız örnek adreste 80 Mbps hıza kadar destek sunan VDSL bir altyapı hizmeti bulundu. Bu hız, sabit altyapıda tüm servis sağlayıcılardan alabileceğiniz maksimum hızı gösteriyor. İster DSL ister Fiber altyapıda olun, TurkNet internet hizmetini tek fiyatla 139,90 TL’ye sunuyor. Ayrıca sunulan hızı evinizde kullanırken altyapı kalitenize ek olarak bina, daire tesisatınızın ve modeminizin de önemli olduğunu belirtelim.

TurkNet’in altyapı sorgulama servisi, 80 Mbps destekleyen internet tesisatımız için bize Özgür İletişim 100 paketini önerdi. Bu kısım, sorguladığınız adreste çıkacak olan tahmini hıza ve altyapı türüne göre değişiklik gösterecek. Hemen aşağısında da TurkNet’in kota ve taahhüt koymadığını hatırlatan, ayrıca 30 gün içinde %100 iade seçeneği sunan hizmetleri görülüyor. Ayrıca bize sunulan VDSL tarifesinde, başka internet servis sağlayıcı operatörlerden geçmemiz durumunda 240 TL’lik cayma bedeli karşılandığını görüyoruz.

Sabit Telefon Numarası ile Altyapı Sorgulama

Bu işlem için de yine altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden bu sefer Telefon No ile Sorgula seçeneğine tıklayın.

Buradan sonra Sabit telefon no giriniz boşluğuna, adresinize kayıtlı ev/iş telefonu numarasını girerek, altyapı sorgulama sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Altyapımızın desteklediği hızı öğrendiğimize göre, üç aşamalı başvuru sürecine geçebiliriz. Bu başvuru sürecinde sizden istenecek bilgiler ise şu şekilde;

İlk olarak kimlik bilgileriniz ve hizmet alacağınız yerin açık adres bilgilerini hazırda bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca mevcut aboneliğinize ait hizmet numaranızı sizden isteyecektir. Bazı operatörlerde bu hizmet numarası “devre numarası” veya “xDSL numarası” olarak da isimlendirilebiliyor.

Hizmet numaranız 17, 18 veya 88 ile başlayan 10 haneli numaradır. Hizmet numaranıza, sözleşmeniz ya da faturanızın sağ tarafındaki hizmet numarası bölümünden ve turkiye.gov.tr (e-devlet)’ye giriş yaparak “sabit hat sorgulama” bölümünden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu bilgiyi hizmet aldığınız operatörden de “Hizmet (xDSL) numaramı öğrenmek istiyorum.” diyerek talep edebilirsiniz.

İlk aşama: Başvuru sonrası belgeleri hazırlama

TurkNet, ortalama 5 gün içinde internet bağlantınızı sağlıyor. İnternet sitesi üzerinde yer alan abonelik başvuru sayfası veya 0850 288 80 81 numaralı telefon üzerinden ilk başvurunuzu yapın. Müşteri olarak sizin yapmanız gereken tek işlem ise kimlik belgenizin her iki yüzünü de fotoğraflayıp Online İşlem Merkezi veya TurkNet Mobil Uygulaması‘na yüklemek.

İkinci aşama: Hattınızın TurkNet’e geçiş işlemi

TurkNet, ilk aşamayı tamamladıktan sonra mevcut internet servis sağlayıcınız ile olan işlemlere geçiş yapıyor. Burada abonelik iptali gibi herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan TurkNet’e geçişiniz sağlanıyor. Ayrıca mevcut operatörünüzdeki size ayrılan port da korunarak tekrar TurkNet ile kullanımınıza ayrılıyor.

Servis sağlayıcı değişikliği talebinizi eski servis sağlayıcınıza sizi hiç uğraştırmadan kapınıza gelerek sizden alacağı belgelerle iş emri olarak TurkNet gönderiyor. TurkNet talebi ilettikten sonra servis sağlayıcınız geçiş için onay veriyor. Bu işlem ile birlikte hizmetiniz taşınır ve kullanmaya başlayana kadar da fatura ödemezsiniz.

Üçüncü ve son aşama: İnternetinizin aktif edilmesi

İnternetiniz aktif olmadan fatura ödemeye başlamazsınız. Geçiş işlemleriniz tamamlandıktan sonra TurkNet size yeni modem şifrenizi SMS olarak bildiriyor. Bu noktada modeminizi yeniden kurmanız gerektiği için bu konuda size hem online içeriklerle hem de telefon üzerinden destek oluyorlar. Sorunsuz bir şekilde internetiniz aktif olduktan sonra TurkNet dünyasına girişiniz tescillenmiş olur. Artık taahhütsüz ve ilk ay beğenmezseniz paranız %100 iade garantili internet hizmetinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

TurkNet başvurusu nasıl yapılır?

İlk aşamada da bahsettiğimiz gibi başvuru işlemlerini iki kanaldan yapabiliyorsunuz: web sitesi ve 0850 288 80 81 telefon hattı. Başvuruyu online olarak yapmak isteyen kullanıcılar, bu sayfa üzerinden işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

4 adımda online başvuru süreci ise şu şekilde;

1- İletişim Bilgileriniz

TurkNet, hizmet söyleşmesini hazırlamak için online başvuru formunun ilk adımında iletişim bilgilerinizi talep ediyor. Bu doğrultuda Ad/Soyad, e-posta adresi ve telefon numaranız isteniyor. Ayrıca kişisel veri aydınlatma formunu ve verilerinizin işlenmesini onayladığınız adım da bu aşamada.

2- Adres Bilgileriniz

Online başvuru formunun ikinci aşamasında varsa halihazırda kullandığınız internet operatörünüzün bilgilerini girmeniz gerekiyor.


İnternet Var seçeneğini seçip, mevcut internet servis sağlayıcının hizmet numarası (XDSL numarası) bilgisini girmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca farklı bir servis sağlayıcıdan geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar, TurkNet GigaFiber servisine geçmeniz durumunda da 480 TL’ye kadar taahhüt cayma bedeli TurkNet tarafından karşılanıyor. Artık sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

3- Tercihler

Adres ve mevcut internet sağlayıcınızın bilgilerini doldurduktan sonraki aşamada, altyapınızın desteklediği maksimum hızdaki tarifeyi görebilirsiniz.

Üçüncü aşama penceresinde, yukarıda da belirttiğimiz gibi tercihlerinizi yapmanız istenmekte. İnternet Hız Seçimi kısmında altyapınızın desteklediği maksimum hızı içeren tarifeyi görebilirsiniz. Ek Hizmet Seçimi kısmından ek tercihlerinizi seçebilirsiniz. Örneğin modeminiz yoksa hem ADSL/VDSL hem de fiber hızları destekleyen, yüksek WiFi performansı sunan, fiyat performans ürünü modemi avantajlı ödeme yöntemleri ile satın alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sabit IP (static ip) hizmeti ve güvenli internet profili tercihlerinizi de yapabilirsiniz. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra sıra fatura tercihlerinize geliyor. Faturanızı yeşil dostu olarak e-posta adresinize mail olarak isteyebilirsiniz.

4- Kimlik ve Ödeme Bilgileri

Online başvuru sürecinin dördüncü ve son aşaması kimlik doğrulamasını içeriyor. Bu aşamada kimlik belgenizin bilgileri ve fatura için ödeme yöntemi bilgileriniz isteniyor. Ancak tercihlerinizde modem seçeneğini seçmeniz durumunda, bu ücretlendirme kartınızdan alınıyor ve o aşamada başka bir ödeme alınmıyor.

TurkNet, geçtiğimiz günlerde GigaFiber altyapı genişletme çalışmalarının bir parçası olarak, kullanıcıların altyapı taleplerini değerlendirmeye aldığı yeni bir başvuru sistemi duyurdu. Bu sistemle kullanıcılar adreslerini girerek, bulunduğu bölgeye TurkNet GigaFiber altyapısının gelmesini sağlayabiliyor.

Bu işlem için öncelikle TurkNet’in GigaFiber İstiyorum sayfasına gidin. Bu sayfanın orta kısmında “GigaFiber istiyorum” adlı butona tıklayın. Açılan sayfada, sizden adresiniz istenecek. Adres bilginizi girdikten sonra, mevcut altyapı durumunuzu içeren bir mesaj göreceksiniz. Test adresimizde henüz GigaFiber altyapısı olmadığından, “Üzgünüz, “şimdilik” GigaFiber altyapınız bulunmuyor. Hemen altyapı talebinizi iletebilirsiniz.” mesajı ile karşılaşıyoruz.

Bu mesajın hemen altında, GigaFiber altyapısı talebinizi iletebilmeniz için iletişim bilgilerinizi doldurmalısınız. Ardından ise Kişisel Veri Aydınlatma Metni’ni okuyup onaylayarak “Adresime GigaFiber İstiyorum” butonuna basın.

TurkNet web sitesinde yapmanız gereken işlemler bu kadar. Şimdi tek yapmanız gereken, başvuru sırasında verdiğiniz e-posta adresinize gelen doğrulama linkini kullanarak başvurunuzu gerçekleştirmek olacaktır. TurkNet, adresinizdeki taleplere göre durumu değerlendirecek ve GigaFiber çalışmaları için listeye ekleyecektir. İşte tüm işlem bu kadar basit.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

HUAWEI MatePad 10.4 Türkiye’de Ön Siparişe Sunuldu

Kenya Merkez Bankası Bitcoin Kullanımını Araştırıyor