Twitch'te Yayın Nasıl Yapılır?
içinde

Twitch’te Yayın Nasıl Yapılır?

Oyun oynamayı, sohbet etmeyi seviyor ve izleyicilerinizin sizi izlemesini istiyor musunuz?

Twitch bunun için mükemmel bir platform ve göründüğü kadar oldukça kolay. Bunun hakkında Twitch Akış Kılavuzumuzda konuşacağız.

En popüler yayın yazılımı, en iyi mikrofonlar, yayın kameraları, en yüksek bilgisayar performansı ve daha fazlası hakkında bilgi edinin!

Oyun odaklı bir site olarak başlamış olan site, son yıllarda çeşitli türlerde içerik oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir platforma genişledi. Bir oyuncu olmasanız bile, çevrimiçi akış alanına girmek istiyorsanız Twitch’in nasıl çalıştığını anlamanız gerekir.

Twitch, 2020’de görüntülenen saatlerin yüzde 67’lik bir pazar payına sahip. Diğer siteler oldukça geride kalıyor, YouTube’un yüzde 22’sini ve Facebook’un yüzde 11’ini oluşturuyor. Her kuvvetli canlı yayın platformunun (Mixer hariç) 2020’de rekor kıran bir yılı olmasına rağmen, canlı gösterim patlamasından en oldukca Twitch yararlandı.

Twitch hesabı oluşturma
Twitch’in en duyarlı özellikleri yalnızca kayıtlı kullanıcılar tarafınca kullanılabilir. İçerikle etkileşim kurmak için ilkin bir hesap oluşturmalısınız. Aynı durum içerik oluşturucu olmak için de geçerlidir. Yani, başlayacağımız yer burası. Bunu takiben, yazılımı, ekipmanı ve akış sürecini gözden geçireceğiz.

Canlı Akış için Twitch Hesabına Nasıl Kaydolunur?
Bir hesap oluşturmak basittir. Twitch, platformda canlı yayın yapmak isteyenler için ek bir adım eklese de toplam adım sayısı tekrar de üç. Twitch hesapları da tamamen parasızdır.

 1. Topluluk yönergelerini baştan sona okuyunuz
  İdeal olarak, Twitch’in tüm yasal bölümünü okursunuz. Ancak, oldukça fazla jargon var, bu nedenle en azından topluluk normlarına uyun . Bir hesap oluşturmadan önce talimatları okuyunuz ve güncellemeleri yeniden kontrol etmek için sayfayı yer imlerine ilave edin.
 2. Bir hesap için kaydolun
  Bir masaüstü bilgisayarda “kaydol” düğmesine tıklamak ve formu doldurmak kadar rahat.

Mobil cihazlarda Twitch mobil uygulamasını yüklemeniz gerekir. Twitch, ilkin telefon numaranızı kullanarak katılmanızı ve ardından bir e-posta adresi eklemenizi önerir.

 1. İki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanılabilir hale getirin
  Sorun şu ki, 2FA’yı etkinleştirene kadar Twitch’te yayın yapamazsınız ve mobil cihazlarda 2FA’yı etkinleştiremezsiniz. Bu nedenle, bir masaüstü bilgisayarda hesabınıza giriş yapın, emniyet ayarlarında gezinin ve 2FA’yı etkinleştirin . 2FA işlemini tamamlamak için bir cep telefonuna ihtiyacınız olacak.

Twitch canlı akışı için hangi yazılımı kullanmalıyım?
Bir masaüstü bilgisayardan Twitch’te yayın yaparken bir çok uzman, acemilerin donanım kodlayıcıları olmadığı sürece yazılım kodlayıcılarıyla başlaması gerektiği mevzusunda hemfikirdir.

Her yazılım kodlayıcının kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Daha popüler çözümlerden bazılarını arıyorsanız, işte birkaçı:

OBS Studio: OBS Studio, birçok deneyimsiz içerik oluşturucu için ilk seçenek olan, platformlar arası birlikte çalışabilirliğe sahip ücretsiz, açık kaynaklı bir akış yazılımıdır. Daha önce asla canlı akış yazılımı kullanmadıysanız, öğrenme eğrisi dik olabilir.
Streamlabs OBS: Streamlabs OBS sürümü, kanalınızdan para kazanmanıza destek olabilecek birkaç inanılmaz özellik ihtiva eder. Ancak, yalnızca Windows için erişilebilir.
XSplit: Premium yazılıma göz atmak isteyen yayıncılar için popüler bir seçimdir, yalnızca ticari sürümde harcamaya hazırsanız parlar.
VMix: Profesyonel bir yayıncı olmaya hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, bu seçeneği göz önünde bulundurun.
Yalnızca akışın size müsait olup olmadığını görmek için Twitch’e hızlı bir başlangıç ​​yapmak istiyorsanız , Twitch’in şu anda açık beta sürümünde olan tescilli akış yazılımı Twitch Studio’yu deneyin . Daha da fazla ihtimal için Twitch’in yayın yazılımı önerilerine göz atın .

Aynı anda Twitch haricinde başka platformlara da yayın yapmak istiyorsanız, listenize başka bir yazılım çözümü eklemeniz gerekir.

Twitch’te akış için hangi donanımı kullanmalıyım?
Twitch’te yayın yapmak için en yeni nesil CPU’lara yada en yeni model DSLR’ye ihtiyacınız yok. Site, video kalitesinin en üst seviyesinde olmadığı için – YouTube benzer biçimde 4K akış sunmuyor – daha düşük kaliteli ekipmanla kurtulabilirsiniz.

Bununla birlikte, bir video oyunu yayınlarken, kodlama ve oyun oynama, bir bilgisayarın CPU’su için oldukça büyük bir yük olabilir, bu birçok Twitch içerik sağlayıcısının karşılaştığı bir durumdur. Yani sahip olduğunuz donanım kesinlikle Twitch’te yayın yapmaya başlayamazsınız. Bu, onu idare edebilen bir CPU kullanımını gerektirecektir. Her bir dişli parçasına birer birer bakalım.

Bilgisayar / Konsol / Akıllı Telefon
PC, konsol yada zeki telefon, kullanımınıza bağlı olarak herhangi bir akış düzenlemesinde temel donanımdır. PlayStation 4 ve Xbox One benzer biçimde konsollar ve cep telefonları müsait olasılıklardır. Yazılım veya ek donanımla uğraşmanıza gerek olmadığı için, bu gadget’lar akış dünyasına rahat bir giriş sağlar.

Öte yandan, masaüstü bilgisayarlar akış için en yaygın seçimdir. Onlarla daha geniş bir aygıt yelpazesi kullanabilirsiniz ve gösterim yazılımı, sahne oluşturma ve bindirmeler gibi benzersiz yetenekler ihtiva eder. Gerçekten de, masaüstü bilgisayarlar o denli kullanışlıdır ki, konsollardan gösterim yapanlar bile oyun oynamak için konsolları ve aktiviteyi yayınlamak için bir PC’yi çoğunlukla kullanır.

Bilgisayarlar üst seviye akış için hemen hemen kaçınılmazdır, sadece bununla birlikte yeni başladığınızda en iyi alternatifleri sunarlar. Akışlı bir masaüstü bilgisayar oluştururken akılda tutulması ihtiyaç duyulan birtakım noktalar şunlardır:

CPU: Hem oyun oynamayı aynı zamanda kodlamayı aynı anda yönetmelidir. Oldukça kuvvetli bir CPU’ya ihtiyacınız olacak. Intel Core i5-10600K ve AMD Ryzen 7 5800X kuvvetli orta sınıf seçeneklerdir, AMD Ryzen 5 3600 ise bütçe dostu iyi bir alternatiftir.
GPU: Bir Nvidia RTX grafik kartının yerleşik donanım kodlayıcıları vardır ve CPU’ya destek olmak için OBS Studio ile kullanabilirsiniz. Radeon RX 570 ve GeForce GTX 1660 Ti, mükemmel GPU seçenekleridir.
İşletim Sistemi: İşletim sisteminiz olarak bir PC, Mac yada hatta bir dizüstü bilgisayar kullanabilirsiniz. Oyun ve gösterim için kullanmayı düşünüyorsanız, okumaya devam edin, güzel bir taneye ihtiyacınız olacak.
Çift Bilgisayar Yapılandırması: Bir bilgisayar oyun oynamak için, diğeri ise kodlama ve akış için kullanılabilir. Daha hızlı CPU’ya sahip olan kodlamayı yapmalıdır.
Genel olarak, bir i5 CPU, 8 GB RAM ve durağan bir internet bağlantısı, akışa başlamak için yeterlidir. İçeriğinizden ne kadar fazlasını isterseniz, temel mevzulara o denli oldukça yatırım yapmanız icap eder. Daha sonrasında göreceğiniz şeklinde, aynı kural öteki bütün verici ekipman için de geçerlidir.

Mikrofon
Yalnızca oldukça iyi oyun oynayarak bir kitleyi kendine çekebilecek ve elinde tutabilecek harika bir oyuncu değilseniz, izleyicilerinizin ilgisini çekmek için daha fazlasını vermeniz icap eder. Yapabileceğiniz minimum şey, kendinizi anlatım etmenize ve kitlenizle etkileşim kurmanıza olanak tanıdığı olan sesli yorumlar sağlamaktır.

Akışta ses kalitesi oldukça mühim olduğu için, mikrofonlar yayıncılar için her zaman iyi bir yatırımdır. İnsanların söylediklerinizi duymasını ve anlamasını istiyorsunuz. İzleyicileriniz sizi duyamıyorsa kanalınızdan ayrılırlar. Bir süreliğine oyun kulaklığının dahili mikrofonuyla yönetim etmek mümkündür, ancak derhal ayrı bir mikrofona yatırım yapmak idealdir. En ucuzdan en pahalıya kadar değişen bazı yaygın seçenekler şunlardır:

Elgato Dalga 3
HyperX Dörtlü Yayın S
Audio Technica AT2020
Mavi Yeti X
Razer Seren Mini
İnternet kamerası
İletişim araçları cephaneliğinize yüz ifadeleri benzer biçimde sözel olmayan ipuçlarını dahil etmeniz gerektiğine inanıyorsanız, bir kamera almalısınız. Yakalama kartı gerektirmeyen internet kameraları iyi sonuçlar üretebilir. İşte birkaç popüler seçenek:

Razer Kiyo
Logitech BRIO
Logitech HD Pro C920
Logitech StreamCam
Microsoft LifeCam HD-3000
Razer Kiyo
Logitech BRIO
Yayınınızın video kalitesini iyileştirmek istiyorsanız, bir DSLR kamerayla gösterim yapmayı da deneyebilirsiniz. OBS şeklinde canlı gösterim yazılımıyla kullanmak için bir yakalama kartına ihtiyacınız olacak. Bir DSLR kamera, bir internet kamerasından daha pahalıya mal olur ve üretim değerinizi artırır.

Basit bir kurulum için tek ihtiyacınız olan bir PC (yada konsol veya parlak zeka telefon), bir mikrofon ve bir kameradır.

Ek Akış Ekipmanı
Temel yapılandırma, adım atmak için mükemmel bir yerdir. Öte taraftan, çıktı değerinin eksikliği sonucunda sizi geride tutacaktır. Kurulumunuza başka bir bilgisayar eklemek için yeni ekipman satın almanız yada kamerada daha iyi görünmeniz gerekecek.

Yedekler ne vakit gelmeye başladığında düşünmeniz gereken birtakım donanımlar:

Aydınlatma: Bir kamerayla gösterim yapıyorsanız, niçin kendinizi daha görünür kılmak için çekici bir ışıklandırma kullanmıyorsunuz? Birkaç seçenek vardır: LED softbox’lar yatıştırıcı bir tenvir sağlar, halka ışıklar tek bir ışıkla eşit kapsama sağlar ve stratejik olarak yerleştirilmiş pahalı olmayan kıskaç ışıklar göze hoş gelmeyen gölgeleri ortadan kaldırabilir.
Yeşil ekran: Arka planınızı eklemek yada kaldırmak için yeşil bir monitör faydalı olabilir. Hepsinden iyisi, bir çok kodlayıcı bunu algılayacak ve yayınlarınızda kroma anahtarlamayı nasıl kullanacağınızı öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.
Bir oyun soruşturma kartı : iki bilgisayarlı bir yapılandırma ayarlamak veya bir bilgisayar aracılığıyla konsol oyunlarını yayınlamak için gereklidir. İki olasılık vardır: dış yada iç.
Akış güvertesi: Bir akış güvertesi, parmağınızı kaydırarak talimatları etkinleştirmenizi sağlayan bir dokunmatik ekrandır. Akış boyunca geçiş yapmak dilediğiniz birkaç senaryonuz var ise veya ses seviyenizi ve ışıklandırmanızı değiştirmek için daha basit bir yol istiyorsanız bu yararlıdır.
Canlı akış ekipmanının maliyet etkinliğini düşünün. Bir Twitch video yaratıcısı olarak uzmanlık kazandıkça, hangi fazladan donanıma ihtiyacınız olduğunu ve hangilerinin ancak para kaybı olduğunu söyleyebileceksiniz. Her zaman paranızın karşılığını alabileceğiniz en çok patlamayı arayın.

Bir Bilgisayardan Twitch’e Canlı Yayın Nasıl Yapılır
Erişim kolaylığı, canlı akışın yükselişinin arkasındaki itici güçlerden biridir. Canlı yayınları izlemek için tek ihtiyacınız olan bir web bağlantısı ve ekranlı bir aygıt. Bu kadar oldukca insanın her ikisine de erişebilmesi, yayıncılıkta geleceğiniz için iyiye işarettir.

İçerik üreticisi olmanın önündeki engel ise, özellikle başarılı olmak istiyorsanız daha yüksektir. Bununla birlikte, adım atmak için sağlam akış ekipmanından biraz daha fazlasını ve ayaklarınızı ıslatma arzusunu gerektirir. İşte bir masaüstü bilgisayarda akış için temel adımlar.

 1. Yayınlamak istediğiniz şeylerin bir listesini yapın.
  Twitch şu anda çok muhtelif içeriğe ev sahipliği yapıyor. Daha sonrasında canlı yayınlayabileceğiniz bütün mükemmel şeyleri inceleyeceğiz, sadece şimdilik, değişik araç-gereç türlerinin değişik ekipmanlara gereksinim duyduğunu bilmelisiniz.

İyi bir ASMR içinde ne olduğu kurmak için yüksek kaliteli mikrofonlar ve hatta 3Dio Free Space binaural mikrofon şeklinde hususi ekipmanlar gereklidir. Bu tür ekipman, yerel mağazanızda kolayca bulunmayabilir ve varsa, makul olmayan halde maliyetli olabilir. Önce içeriğinizi, ardından ekipmanınızı planlayın.

 1. Ekipmanınızı toplayın, bağlayın ve monte edin.
  Akış yazılımınızı yapılandırmadan ilkin, gerekli tüm donanımın bağlı olduğu için emin olun. Bunun için internet kameranızı ve mikrofonunuzu bilgisayarınıza bağlamanız icap eder. Yeşil bir monitör kullanmak yada kurulumunuza başka bir bilgisayar ekranı eklemek istiyorsanız, şimdi tam zamanı.

Ayrıca her şeyi kontrol edin. Web kameranızı uygun bir açıya ayarlayın ve mikrofonunuzdaki ses seviyelerini deneyin. Yayın yaptığınız alanı ses geçirmez hale getirmek veya kullanıyorsanız aydınlatmanızı değiştirmek için iyi bir fırsat.

 1. Programı indirip kurun, arkasından Twitch’e bağlayın.
  Daha önce listelediğimiz yazılım seçeneklerinden herhangi biri Twitch ile mükemmel biçimde çalışacaktır. Yine de bu yazı uğruna, bütün örnekler ve açıklamalar için OBS Studio’yu kullanacağız.

Kurulumun ardından, OBS Studio sizden otomatik konfigürasyon sihirbazını çalıştırmanızı isteyecektir. Manuel kurulum yapmayı düşünün. Bu, sizi akışın birkaç önemli bileşeniyle tanıştıracaktır.

Başlamak için Dosya > Ayarlar > OBS Studio’da Akış’a gidin. Hizmetiniz olarak “Twitch”i seçin, peşinden Twitch hesabınızı bağlayın veya yayın anahtarını kullanarak Twitch’e bağlanın.

İlki için sadece Twitch hesabı giriş bilgilerinize ihtiyacınız olacak. İkincisi için Twitch’e, ardından Ayarlar > Kanal ve Videolar’a gidin ve beliren birincil gösterim anahtarını kopyalayın. Basitçe kopyalayıp OBS’ye yapıştırın ve işiniz sona erdi.

 1. Kullanmak dilediğiniz bütün ses/video kaynaklarını ve görüntüleri ekleyin.
  Akışınızda yayınlamayı düşündüğünüz her şey OBS’ye kaynak olarak eklenmelidir. Mikrofonunuz, oynamak dilediğiniz oyun, kameranızdan gelen akış ve masaüstünüzdeki diğer her şey benzer biçimde bir kaynaktır. Akışınızda görünmesini istiyorsanız, kaynak olarak eklemelisiniz.

OBS Studio ile ilgili harika olan şey, çoğu vakit ses kaynaklarınızı tespit etmesidir. Olmazsa, Dosya > Ayarlar > Ses’e gidin ve kullanmak arzu ettiğiniz ses cihazlarını seçin. Tipik olarak bu, masaüstü sesleri (bilgisayarınız tarafınca üretilen sesler) için bir cihaza ve mikrofonunuz tarafınca oluşturulan sesler (sesiniz) için bir cihaza sahip olmayı gerektirir.
“Kaynaklar” kutusu, video kaynakları için OBS Studio’nun ana panelinde bulunabilir. “+” düğmesini seçerek oyunlar, masaüstünüz, web sayfaları, fotoğraflar ve metin dosyaları şeklinde kaynakları ekleyebileceğiniz bir menüye yönlendirileceksiniz. Ekranda görüntülenen kaynakların “kaynaklar” kutusundaki sıra ile üst üste yığılmış olduğunu unutmayın. Bir deposu listede yukarı taşımak, onu diğer kaynakların üzerine yerleştirir.

 1. İdeal akış ayarlarınızı keşfedin.
  İstediğiniz Twitch akış ayarları, mevcut yükleme bant genişliği miktarına, kodlayıcınızın kapasitesine ve yayınlamak arzu ettiğiniz video türüne bakılırsa belirlenir. Daha yüksek bant genişliği, güçlü bir CPU ve yalnızca kodlamaya ayırma kabiliyeti, daha yüksek kaliteli ayarlara katkıda bulunur.

Sert rakamlar istiyorsanız, Twitch’in rehberi başlamak için iyi bir yerdir. Twitch, temel 720p HD@30fps akış için yaklaşık 3000 kbps bant genişliği önerir .

Yukarıda gösterilen beş adım, OBS Studio’nuzu ilk akış için yapılandırmanın en kolay yaklaşımıdır.

Konsoldan yada Akıllı Telefondan Twitch’e Nasıl Yayın Yapılır
Bir bilgisayardan Twitch canlı akışı sizin için en iyi çözüm olmayabilir. Belki siz de birçokları şeklinde oyunlarınızı konsolda oynamayı tercih ediyorsunuz. Belki de konsollarda canlı yayınları izlemekten zevk alıyorsunuz – bir çok insan bunu yapıyor – ve akış ve takip etmek için ayrı cihazlara sahip olmak için hiçbir niçin görmüyorsunuz. Veya oyun oynamak ve akış için mükemmel derecede iyi bir konsol varken bir oyun bilgisayarı kurmanın sıkıntılı sürecinden geçmek istemiyor olabilirsiniz. Ve bir konsol kullanıcısı olarak muhtemelen Twitch’i duymuşsunuzdur.

PlayStation 4’ten Twitch’e Nasıl Yayın Yapılır
Daha az kalabalık olan Twitch konsol yayıncılık sektörüne katılmak istiyorsanız, Twitch hesabı oluşturup 2FA’yı etkinleştirdikten sonrasında konsollarınızı iyi mi kuracağınız aşağıda açıklanmıştır. PlayStation 4 ile başlayalım.

 1. PlayStation 4’ünüzü canlı akış için hazırlayın.
  Oyununuza başlamadan ve konsolu Twitch hesabınıza bağlamadan ilkin aşağıdaki ayarlara dikkat etmeniz gerekiyor:

HDCP’nin kapalı olduğundan inanın. Bu seçenek Ayarlar > Sistem altında bulunabilir. PS4’ünüzde Netflix benzer biçimde hizmetlerden video akışı yaparken açın. Akış esnasında kapatılmalıdır.
Cihazlarınızı yapılandırın. Ses cihazları ve PlayStation Camera için seçenekler, Ayarlar > Cihazlar altında bulunabilir. Mikrofonunuzun veya kulaklığınızın ses düzeylerini buradan değiştirebilirsiniz. PlayStation 4, PlayStation Camera haricinde herhangi bir internet kamerasını kabul etmez.
Ses paylaşımını yapılandırın. Burası, yayınınız için mikrofonunuzun sesini etkinleştirdiğiniz yerdir. Oyun başlatıldığında, kumandadaki “paylaş” düğmesine tıklayın ve Paylaşım ve Yayın Ayarları > Yayın Ayarları > Gelişmiş Ayarlar > Ses Paylaşım Ayarları’na gidin.
Sohbeti açın. Paylaşım ve Yayın Ayarları > Yayın Ayarları > Gelişmiş Ayarlar’a gidin ve konuşmayı etkinleştirmek için “İzleyicilere Mesajları ve İzleyici Yorumlarını Görüntüle” kutusuna tıklayın.

 1. PlayStation 4’ünüzü Twitch hesabınıza bağlayın.
  Kontrol cihazınızdaki “paylaş” düğmesine bastığınızda, oyunları yayınlama seçeneği görünecektir. PS4 size hangi platformu kullanmak istediğinizi sormuş olacaktır ve Twitch’i seçtikten sonra konsolu hesabınıza bağlamanız gerekecek. Aşağıdaki adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz:

Ekranınızda görüntülenen bir QR kodunu tarama
Bir bilgisayardan yada akıllı telefondan Twitch/tv/activate’i ziyaret etmek ve ekranınızda görülen kodu girmek.

 1. Akışa başlamadan önce son kontrolü yapın.
  Konsolu Twitch’e bağladıktan sonra yayın için bir antet seçebilir, bağlıysa kamerayı etkinleştirebilir ve çıktı standardını ayarlayabilirsiniz. Bitirdiğinizde, PS4’ünüzden Twitch’e akış oluşturmaya başlayabileceksiniz.

Twitch uygulamasının yüklenmesini bile gerektirmeyen rahat bir tekniktir. Ancak, bir PS4’te başkalarının kanallarını kovuşturmak istiyorsanız Twitch uygulamasına ihtiyacınız olacak.

Xbox 360’tan Twitch’e Nasıl Yayın Yapılır
PS4’ün aksine Xbox’ta yerel Twitch işlevi yoktur. Bu nedenle, bir Xbox’tan Twitch’e akış yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Twitch uygulamasını indirin ve yükleyin.
  Xbox Mağazasına gidin, resmi Twitch uygulamasını arayın ve yükleyin.
 2. Twitch hesabınızı Twitch uygulamasına bağlayın.
  Uygulamayı ilk kere başlattığınızda, twitch.Televizyon/activate adresinde manuel olarak girmeniz ihtiyaç duyulan altı haneli bir kod alacaksınız. Oraya gitmek için bir masaüstü bilgisayara yada zeki telefona ihtiyacınız olacak.
 3. Gadget’larınızı bağlayın ve yapılandırın.
  Bir Xbox One ile herhangi bir standart web kamerasını ve harici mikrofonları ve kulaklıkları kullanabilirsiniz. Her şeyi Xbox’ınıza bağlayın ve ayarlarda mikrofon ve web kamerasının etkinleştirildiğini deneyin. Ayrıca birtakım ek seçenekleri de ayarlamanız icap eder, bundan dolayı Ayarlar > Hesap > Gizlilik ve Çevrimiçi Güvenlik > Xbox Live Gizliliği > Ayrıntıları Görüntüle ve Özelleştir menülerine gidin ve arkasından:

Oyun İçeriği altındaki “Oyunu yayınlayabilirsiniz” ve “Kinect veya başka bir kamera ile oluşturulan içinde ne olduğu paylaşabilirsiniz” seçeneklerine izin verin.
Çevrimiçi Durum ve Geçmiş altında “Diğerleri çevrimiçi olup olmadığınızı görebilir”in altındaki “Herkes”i seçin.
Ayrıca Xbox One’dan Twitch’e video yayınlamanın tek yolunun Kinect kullanmak olduğunu belirtmekte yarar var. Ne konsol ne de Twitch uygulaması harici kameralara izin vermediğinden, Kinect’iniz yoksa yayınınız ses ve oyunla sınırlı olacaktır.

 1. Bir başlık oluşturun ve yayına başlayın.
  Yayınınız için bir başlık seçtikten sonra oyun oynamaya ve yayın yapmaya başlayabilirsiniz.

Twitch’te Yayın Yapmak İçin Akıllı Telefon Nasıl Kullanılır
Konsollar öncelikli olarak oyun içinde ne olduğu akışıyla ilgilenirken, cep telefonları değildir. Twitch’in zeki telefon uygulaması yalnızca telefonunuzun kamerasından gösterim yapmanıza izin verir, bu yüzden mobil oyun yayını yapmak için üçüncü taraf programlara güvenmeniz icap eder. Twitch’te canlı gösterim yapmak için zeki telefonunuzu nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Twitch uygulamasını edinin ve yükleyin.
  Her şeyden önce, uygulamanın akıllı telefonunuzda yüklü olması icap eder. Google Play veya Apple App Store’dan Twitch uygulamasını indirin.
 2. Uygulamayı açın ve oturum açın.
  Uygulamaya giriş yapmak için Twitch’in tüm iki faktörlü doğrulama sürecinden geçmeniz gerekecek.
 3. Sol üst köşedeki profil fotoğrafınıza tıklayın.
  Bu sizi “canlı yayına geç” düğmesini göreceğiniz ekrana sürükleyecektir.
 4. “Canlı yayına geç” seçeneğini seçin.
  Uygulamayı kullanarak Twitch’e canlı yayın yapabilmeniz için ilkin kameranıza ve/veya mikrofonunuza erişim sağlamanız icap eder.
 5. Akışı yapılandırın ve canlı yayına geçin.
  Canlı yayına geçmeden ilkin şu basit adımları izleyin:

Akışınıza benzersiz bir ad verin.
Açılır menüden bir içerik kategorisi seçin.
Kullanmak dilediğiniz kamerayı seçin.
Telefonunuzun uygulamalarını kullanarak akışınızın bağlantısını paylaşın.
Geriye sadece “yayını başlat” düğmesine dokunmak kalıyor ve çevrimiçi olacaksınız.

Yeni başlayanlar için Twitch’te canlı gösterim yapmak oldukca zor olmasa gerek. Bazı rahat ekipmanlar ve düzgüsel bilgisayar okuryazarlığı ile dakikalar arasında Twitch’te canlı yayınınızı gerçekleştirebilirsiniz. Tek yapmak dilediğiniz canlı gösterim ise Twitch’te iyi mi yayın yapacağınızı öğrenmek bu kadar kolay.

Twitch Akışınızı Nasıl İyileştirirsiniz?
Twitch’teki başarı, görüntülenen saatlerin dağılımına göre değerlendirilir. Görülen canlı saatlerin dörtte üçü, toplamda dört bin olan küçük bir üst yayıncı grubu tarafından tutuluyor. Twitch’in aylık ortalama 9 milyon yayıncısı var, bu nedenle matematik basit. Pek oldukca adamın eşyaları fazla dikkat çekmiyor.

Başarılı Twitch yayıncıları arasına katılmak istiyorsanız, Twitch’te nasıl gösterim yapılacağını öğrenmekten biraz daha çok çalışmanız icap eder. Bir halefiyet planı geliştirmenin en tehlikeli sonuç bölümü içeriktir.

Twitch’te ne tür materyal yayınlamalısınız?
Twitch’in kökenleri oyun içeriğine kadar uzanabilir. Uzun bir müddet için platformun ana cazibesiydi. Şimdi bile, bir çok insanın oyun materyallerini izlemek için girdiği görülüyor. League of Legends ve Fortnite, görüntülenen en popüler saat kategorilerinden ikisidir.

Bununla birlikte, Mart 2021 itibarıyla Just Chatting kategorisi, 63 milyon yayınlanma saati ile eşzamanlı görüntülemeye hakim oldu ve toplam izlenen saatlerin yüzde 12,8’lik bir görüntüleme payına karşılık etti. Sadece oyunlarla ve oyuncu kültürüyle değil, her şeyle ilgili kanallar Just Chatting kategorisi altında bulunabilir.

Peki, tüm bunlar sizin için ne ifade ediyor? Başka bir şeyde çok daha iyiyseniz, korkulu oyun materyalleri yapmak zorunda kalmanıza gerek yok. İyi bir içerik kategorisine veya birkaçına karar vermenize yardımcı olacak birkaç ipucu.

 1. Çeşitli türlerde yayın yapıyor musunuz yoksa tek bir türe mi bağlı kalıyorsunuz?
  Bazı tüketiciler, muhtelif içerik stratejisinin bir parçası olarak oyunlar, sohbetler ve akış arasında geçiş yapacak. Diğerleri tek başına sohbet etmeye, sanat oluşturmaya, muayyen bir oyunu yada bir oyun türünü oynamaya odaklanacaktır. Bir varyete yayıncısı olarak asıl cazibeniz kişiliğinizdir. Daha odaklı bir yayıncıysanız, bilginiz ve yetenekleriniz bir seyirci kitlesi oluşturmanıza destek olacaktır.
 2. Favori içeriğinizi yayınlayın.
  Muhtemelen minik bir seyirci kitlesine akış yapmak için biraz zaman harcayacaksınız. Başlangıçlar zor olabilir ve akış, her seferinde bir izleyiciyi kazanmak için zorlu bir mücadele benzer biçimde görünebilir. Bunu sürdürmenin en basit yolu, talep eder hobi, talep eder oynamaktan keyif aldığınız bir oyun olsun, yapmaktan keyif aldığınız bir şeyi yayınlamaktır.
 3. İzlemek dilediğiniz oyunları dikkatli seçin.
  En popüler oyunların çok sayıda seyircisi vardır, sadece bunlara akın eden oldukca sayıda yerleşik kanalları da vardır. Apex Legends’ın 2019’daki süratli yükselişinde görüldüğü şeklinde, yeni sürümlerin popülaritesi fırlayabilir. Yüksek seyirci kitlesine haiz ancak bunları yayınlayan azca sayıda kanalı olan oyunları bulmak için Quizzical Pixel’s What to Stream gibi araçları kullanmak güzel bir stratejidir .
 4. İnsanların ilgi duyacağı oyunlar arası bir uzmanlık düşünün.
  Geniş bir izleyici kitlesine sahip tanınmış bir yayıncı olmak için kendinizi tek bir türle sınırlamanıza gerek yok. Oyunları olabildiğince acele tamamlamaya çalışan bir hız koşucusu olabilirsiniz. Sadece insanlarla düello yapmak için oyun oynayan çok rekabetçi bir oyuncu olabilirsiniz. Oyun mekaniklerini çözen ve diğerlerinin oyunlarda harika olmalarına destek olan bir topluluk gurusu olarak gelişebilirsiniz.
 5. Düzenli olarak oluşturabileceğiniz materyalleri seçin.
  Akış için tutarlılık mühim olduğu için, bunu başarmak için en iyi yaklaşım, olası olduğunca bir programa bağlı kalmaya çalışmaktır. Oluşturmak dilediğiniz materyal sık akışa izin vermiyorsa, bu tür video akışından kaçınmanız önerilir. Bu, elbet, portföyünüzü öteki içerik türleriyle tamamlama niyetinde olmadığınızı varsayar.

Yayınımın harika görünmesini ve sesini nasıl yapabilirim?
Ekipmanınız ve yükleme hızınız yayınınızın kalitesinde mühim faktörlerdir, ancak yalnızca bunlar değildir. Kalite, içerikten de etkilenir, ancak farklı bir biçimde. Akışınıza ekleyebileceğiniz diğer efektler ve dikkat edebileceğiniz benzersiz ayarlar mühim bir etki yaratabilir.

Akışınızın en kabul edilen yayıncılardan bazıları şeklinde görünmesini ve ses vermesini istiyorsanız aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

Yayından önce sahneleri OBS Studio’da hazırlayın . Sahneler, ekranda görmek istediğiniz farklı malzeme düzenleridir ve akışın iyi emek harcaması için gereklidir.
Bir karşılama monitörü, bir BRB monitörü ve bir son ekran oluşturun . Bunlar, insanlara kısa zaman içinde yayına başlayacağınızı, yayına ara vereceğinizi yada yayının sona erdiğini bildiren statik resimler olabilir.
Bindirmeleri kullanmaya başlayın. Yer paylaşımları, canlı videonun üzerinde görünen görsellerdir. Akışınızın görünümünü özelleştirmenize destek olabilirler. En iyi kaplama oluşturucular ücretsiz, birinci derslik ve özel imal kaplamalar sağlar.
Akışlarınıza bildirimleri ekleyin. Uyarılar, birinin kanalınıza abone olması şeklinde belirli etkinliklere yanıt olarak başlatılan görsel-işitsel paketlerdir. Streamlabs, Muxy ve StreamElements şeklinde üçüncü taraf hizmetler tarafınca sağlanırlar.
Bu Twitch eklentilerine bir göz atın. Twitch uzantıları, mesela feed’inizle etkileşime girebilecek ve oyun performansınız hakkında reel zamanlı istatistikler verebilecek programlardır. Bunları, izleyicilerinizin mini oyunlara katılmasına izin vermek için de kullanabilirsiniz.
Çalma listenize şarkı ilave edin. Müziksiz bir akışın ne kadar sağır edici derecede sessiz olabileceğine hayret edeceksiniz. Telif hakkıyla korunan müziği izinsiz yayınlamak, kanalınızın sesinin kapatılmasına veya başka sonuçlara yol açabilir. Pretzel Rocks , Soundstripe , Epidemic Sound şeklinde telifsiz müzik sağlayıcıları kullanın .
Ses senkronizasyonuna dikkat edin. Twitch’te yayın yapıyorsanız, muhtemelen ses senkronizasyonu zorluklarına aşinasınızdır. Audio Mixer’da Audio Sync Offset seçeneğini ayarlayarak OBS Studio’da bununla ilgilenin.
Canlı akış kurulumunuzu iyileştirin. Akış kurulumunuzun gücünü artırmak, böylece ona attığınız her oyunun üstesinden gelebilmesini istiyorsanız, özel bir akış bilgisayarı oluşturmak bunu yapmanın harika bir yoludur. İki bilgisayarlı bir düzenlemeniz var ise, daha yüksek işlem gücü akışı halledecektir. Ayrıca bir yakalama kartına da ihtiyacınız olacak.
Yakalama kartları hem dahili bununla beraber harici formlarda mevcuttur. Harici kartlar, bir uçta USB aracılığıyla akış bilgisayarına ve HDMI vasıtasıyla oyun bilgisayarına bağlanır. Dahili kartlar, HDMI vesilesiyle oyun bilgisayarına bağlanmadan ilkin akış bilgisayarının ana kartına fiziksel olarak takılmalıdır. Kurulumdan sonrasında geriye kalan tek şey, yakalama kartını OBS’ye kaynak olarak eklemektir.

PC konsolu düzenlemesi ile TV veya bilgisayar monitörü arasındaki temel fark, soruşturma kartının konsol ile TV yada bilgisayar ekranı içinde olmasıdır. Konsolu “giriş” HDMI rabıta noktası aracılığıyla karta ve “dışarı” HDMI bağlantı noktası vasıtasıyla da ekrana yada TV’ye bağlayın. Yine, kartı OBS Studio’da bir kaynak olarak eklemeniz yeterlidir ve işiniz sonlanır.

İzleyicilerle etkileşim kurmama destek olacak Twitch görgü kuralları nedir?
İnsanların bir araya geldiği öteki bütün bölgeler gibi, Twitch’in de kendi yapılması ve yapılmaması gerekenler sıralaması vardır. Bunlardan bazıları camia standartlarında Twitch tarafından resmileştirilmiştir ve evet, yazının başlangıcında kaçırmış olsanız bile yine de okumalısınız .

Bununla birlikte, muhtelif taktikler katılımınızı artırabilir ve bir yayıncı olarak siz de dahil olmak üzere yayınınızı izleyen herkesin güzel bir edinim yaşamasına destek olabilir. Bu, Twitch görgü kurallarıdır ve uyulması ihtiyaç duyulan temel kurallar aşağıdaki gibidir:

Kanalınızın tertipli seyircilerine hoşgeldiniz deyin. Bu, minnettarlığınızı gösterirken, öteki ziyaretçilerin gayret göstermesi için bir şeyler sağlar.
Akış programınızı koruyun . İzleyicilerinizi bekletmeyin ve plansız akışla onları çok sık şaşırtmamaya çalışın. İnsanların bir hayatı var.
Sosyal medyayı kullanın. Hedef kitlenizle daha iyi yazışma oluşturmak ve ticari beklentileri keşfetmek için bir toplumsal medya varlığı oluşturun.
Diğer akışlarla bağlantı kurun. Bunu tek başınıza yapmıyorsunuz, bundan dolayı diğer yayıncılarla oyun oynayın ve zaman zaman onlarla birlikte yayın yapın.
Size yardımcı olanlara “teşekkür ederim”. Bunu ihmal etmek, sizi maddi olarak destekleyenleri hor görmenin en korkunç yollarından biridir.
Sohbet odasında kendinizi tanıtmak için başkalarının kanallarını ziyaret etmeyin. Bu kabul edilemez bir etkinliktir ve moderatörler büyük ihtimalle çabalarınızı engeller.
Moderatörleri işe alın. Moderatörler, akışınızın konuşmasını temiz ve samimi hale getirebilir yada bozabilir.
Bir yayıncı olarak arkadaş canlısı olmalısınız. Hedef kitlenizin zamanına ve ilgisine değer vermeli ve olabileceğiniz en iyi içerik sağlayıcı olarak onlara karşılığını vermelisiniz. Kitlenize katıldıklarında “merhaba” demek kadar basit olsun yada gereksinimlerine bakılırsa hazırlanmış materyal üretsinler, onlarla iletişim kurma şansını asla kaçırmayın.
Haydi saralım!
Canlı akış sevindirici bir edinim olabilir. Yapmaktan zevk aldığınız bir şeyden akıcı materyal geliştirmek için akışa başlamaktan kazanç sağlayabilirsiniz. Akış, yalnızca yeni arkadaşlar edinerek, yeni iş fırsatları keşfederek yada yalnızca performans becerilerinizi geliştirerek size yarar sağlayabilir.

Twitch, entresan materyalleri yayınlayabileceğiniz mekanlar için en iyi seçimdir. Oyunlardan ASMR’ye ve tüm vücut kozmetik talimatlarına kadar her türlü içeriği etkin bir biçimde karşılayan baskın platformdur. Twitch’te yayın yapmayı öğrenmek, platformun popülaritesi ve pazar hakimiyeti sebebiyle, gelecek vadeden içerik oluşturucular için adeta bir geçit törenidir.

Ancak Twitch, mevcut tek platform değil. Twitch’te yayın yaparken yapmanız gerekenlerin bir çok diğer platformlar için de geçerlidir. Başarılı bir Twitch yayıncısı olmayı öğrenirseniz, diğer platformlarda nasıl gelişeceğinizi öğreneceksiniz.

twitch tv nasıl yayın yapılır,twitch yayın nasıl yapılır,twitch yayın nasıl yapılır 2020,twitch’te nasıl canlı yayın yapılır,twitch’te yayın açma,twitch’te yayın nasıl açılır,twitch’te nasıl bağış yapılır,twitch’te yayın yapmak için gerekenler,twitch te yayın nasıl açılır,twitch te yayın açma,twitch yayın nasıl başlatılır,yayın açma twitch,twitch’te nasıl yayın yapılır,twitch yayını nasıl yapılır,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

steam hacked

Steam Hesabınız Hacklendiyse Yapmanız Gerekenler

Sandbox, Metaverse’de Mega Şehir Yaratmak İçin Birden Fazla Hong Kong Ortaklığını Duyurdu