içinde

Sosyal Medya NFT’yi Önemsiyor !

Kullanıcı tabanı geçtiğimiz yıl 185 milyonu geçen Twitter, kullanıcıların NFT’lerini profil fotoğrafı olarak kullanabilmelerini sağlamak için deneysel emekler yürütüyor.

Twitter’da kıdemli yazılım mühendisi Mada Aflak, mikroblog platformunun kullanıcıların NFT koleksiyonlarını cüzdanlarından blockchain’e aktarmalarına olanak sağlayacak yeni bir özellik üzerinde çalıştığını açıkladı. Yeni özellik ile birlikte profil fotoğrafları, NFT’nin oluşturulduğu blockchain’e ilişkin tasdik logosunu da içerecek.

As promised, here is the first experiment. Feedbacks and ideas are welcome 🙂 https://t.Co/TDyhibCXfG pic.Twitter.Com/2ifru9T2Pa

— Mada Aflak (@af_mada) September 29, 2021

Twitter’ın onaylanan NFT’leri, Kripto Twitter’ı bezdiren bir probleminin çözümü olabilir. NFT’ler geçtiğimiz aylarda patlama yaşadıktan ve CryptoPunks gibi koleksiyonlar yüz binlerce ve hatta milyonlarca dolara alınıp satılmaya başlandıktan sonra, profil fotoğrafı olarak da kullanılmaya başladılar.

Blockchain üstünde sahiplik kolaylıkla doğrulanabilse de, sosyal medyada herkes başkasının profil fotoğrafını kopyalayıp yapıştırarak kendi profilinde kullanabilir. Bu durumun son aşama pahalı NFT’ler ile de yaşanmaya başlaması, koleksiyoncuları kızdırdı.

Beeple olarak tanınan dijital sanatç Mike Winkelmann, NFT sanat eserlerinden birini 69 milyon dolara satmıştı. Öncü NFT pazar yeri OpenSea’nin satış kütlesi de aylık 4 milyar dolara ulaştı. Sektöre çok fazla para aktarılıyor ve bazıları NFT’lerin kopyala yapıştır ile kullanılmasının, daha çok dikkat çekeceği için değerini artıracağını düşünse de, dijital mülklerinin sahibi ve kullanıcısının yalnızca kendisi olmasını isteyenler de bulunuyor.

Herhangi bir doğrulama süreci olmaması halinde, toplumsal medyada başkalarına ait NFT’ler rahatça kullanılabilir. Kullanıcılar, NFT’lerinin sahipliğini doğrulamak için cüzdanlarını bağlayabilse de, bu vaziyet anonimliklerine de zarar verme potansiyeline sahip. NFT sergilemek ve sahipliğini doğrulamak, internette yeni bir itibar sisteminin parçası olabilir.

Dijital dünyanın yeni itibar sistemi

Erken dönem kripto para yatırımcıları, o zamanlar likit olmayan ve riskli bir piyasada başkalarının görmediklerini gören vizyoner kişiler olmaları nedeniyle hürmet görüyorlar. Pahalı ve nadir NFT’lerin sahibi olmak da, artık kripto meraklısı olunduğunu ve toplumun bir üyesi olmaktan gurur duyulduğunu göstermenin bir yolu olarak da görülebilir.

Cointelegraph’a konuşan NFT pazar yeri Rarible’ın kurucu ortağı ve ürün başkanı Alex Salnikov, NFT’lerin Twitter’a gelmesinin an meselesi olduğunu söylemiş oldu.

Salnikov, bu özelliğin giderek dijitalleşen dünyada yeni bir itibar sisteminin parçası olabileceğini ekledi. “Twitter’ın yeni özelliğinin önemi, muayyen bir NFT’nin profil sahibine ilişik bulunduğunu doğrulayabilmesinden gelmiyor” diye belirten Salnikov, şöyleki devam etti:

“Burada aslolan önemli olan, özelliğin veriye erişim sunması. NFT’nin kökeni nelerdir, önceki sahipleri kimlerdir ve ne kadar satın alınmıştır? Bu, dijital dünya için yeni bir itibar sistemi.”

DeFi ve NFT köprü projesi Aavegotchi’nin kurucu ortağı Jesse Johnson, Cointelegraph’a yapmış olduğu açıklamada Twitter’da NFT doğrulamasının, dijital kimliklerimizi sergileme konusunda sunabileceği fırsatlar için heyecan duyduğunu belirtti. Johnson, gerçek dünyadaki kimliklerimiz dijital avatar ile iç içe geçtikçe, “sosyal kimlik deposu olarak ‘kim olduğunuz’ kadar ‘cebinizde ne olduğunun’ da geçerli olacağını” ileri sürdü.

CEO’su Jack Dorsey’nin de malum bir Bitcoin (BTC) destekçisi olduğu ve platformdaki ilk gönderiyi mart ayında 2,9 milyon dolara satan Twitter, NFT’ler ile nabız yoklayan tek sosyal medya devi değil.

28 Eylül’de yapılan duyuruyla TikTok; Lil Nas X, Bella Poarch ve Curtis Roach gibi önde gelen içerik üreticilerinden esinlenen bir NFT koleksiyonu piyasaya süreceğini açıkladı. NFT’ler Ethereum ağı üzerinde oluşturulacak ve layer 2 NFT protokolü Immutable’ın yeni ölçeklenme çözümü Immutable X ile çalışacak.

TikTok Top Moments isimli koleksiyonun, ağın en etken içerik üreticilerinden seçilen altı TikTok videosunu içermesi ve TikTok’un dünyanın en büyük toplumsal medya platformlarından biri olmasında etkilerinin kutlanması bekleniyor. NFT satışlarından elde edilen gelir ise direkt içerik üreticileri ve NFT sanatçılarına aktarılacak.

@tiktok_us NFT ad in Sunday Edition @nytimes. Probably nothing. Pic.Twitter.Com/9l5mmjYjbx

— Josh Ong (@beijingdou) October 3, 2021

TikTok’un bu hamlesini yorumlayan Salnikov, platformdaki ünlülerin sanal dünyanın ana değişiklik aracı olan NFT’ler ile para kazanmanın yollarını aradığını söyledi. Salnikov, bu durum kripto sektörünün on yıldan uzun zamandır beklediği kitlesel yaygınlığı artıracağından ötürü, bütün piyasa için harika bir haber bulunduğunu açıkladı.

Bir milyarın üzerinde kullanıcısı olan TikTok, dünyanın en büyük toplumsal medya platformlarından biri. Platformun blockchain teknolojisini kullanımı ise, onu ana akıma bir adım daha yaklaştıracak.

Fikri mülkten para kazanmak

DigitalBits Genel Müdürü Daniele Mensi, NFT’lerin “sahipliğe kıymet verme yolunu” değiştirdiğini ve Tiktok’un bu hamlesinin “dünya genelinde tüketiciler için değer yaratmada yeni bir dönemin habercisi bulunduğunu” belirtti.

Mensi, TikTok videoları dahil her şeyin NFT olabileceğini söyledi. Bu nedenle TikTok yıldızları da içeriklerini NFT olarak satıyor ve “hayranlarına çalışmalarının sahibi olma fırsatı sunuyor. Mensi, şöyleki ekledi:

“Bu da her şeyin NFT olabilmesinin yolunu açıyor ve daha kabul edilebilir kılıyor. NFT kelimesi genel halk içinde daha fazla tanındıkça, insanoğlu NFT’lerin ne kadar değerli ve hatta lüzumlu bulunduğunu ayrım edecek.”

Waves blockchain’in kurucusu Sasha Ivanov, TikTok’un “viral anlar, kültürel trendler ve birbirine bağlı küresel topluluklar oluşturma yeteneğinin,” tüm ekosistemin büyümesinde hayati rol oynayacağını söylemiş oldu.

TikTok, bir süredir çalışmalarına blockchain teknolojisini entegre ediyor. Platform, bu yıl ağustos ayında TikTok Sounds adlı yeni özellik için blockchain yayın platformu Audius ile iş birliği yaptı.  İş birliği sayesinde Audius kullanıcıları, protokolde açılan şarkılarını TikTok’a taşıyabilecek.

İçerik üreticileri için toplumsal pazar yeri Calaxy’nin kurucu ortağı Solo Ceesay, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada TikTok’un duyurusunun, NFT’lerin “topluluk oluşturma ve fikri mülkiyetten para kazanma aracı” olmaları konusunda farkındalık uyandırdığını belirtti.

Ceesay, fikri mülkiyetten para kazanmanın senelerdir gündem maddelerinden biri olduğunu ve NFT’lerin “doğrulanmış nadirliği temsil ettiğini,” bu nedenle kriptonun tüketiciler içinde yaygınlık kazanmasında yeni bir dalganın öncüsü olabileceğini ileri sürdü.

TikTok ve Twitter, NFT’leri şu anda aktif bir şekilde kullanıyor olsa da, bizi bu noktaya getiren deli bir seyahat oldu. Yeni oluşan kripto para camiası, 2013’te gerçek dünya varlıklarını blockchain’e getirecek muhtemel renkli coin’leri tartışırken, sekiz sene sonra ise blockchain tabanlı eşsiz varlıkların milyarlarca şahıs tarafınca kullanılan sosyal medya platformlarına gelişini tartışıyoruz.

Cem Yılmaz NFT’sini Refik Anadol’a Hediye Etti

Kripto haber siteleri

En İyi Kripto Haber Sitelerini Sizler için Sıraladık