içinde

Uniswap, 253 Kripto Adresini Kara Listeye Aldı Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

Merkeziyetsiz borsa UniSwap, blockchain analitik firması TRM Labs ile yürüttüğü 4 aylık çalışma sonucunda 253 kripto para adresini kara listeye aldı.

Uniswap, cüzdanın kara listeye alınmasıyla ilgili dataları birinci sefer açıkladı. Kara listeye alınan adreslerin çoğunlukla çalınan fonlarla kontaklı yahut yakın vakitte ABD Hazinesi tarafından yaptırım uygulanan Tornado Cash üzere süreç karıştırma hizmetlerini kullanması nedeniyle yapıldığını açıkladı.

Banteg GitHub Üzerinden Uniswap’in Kara Liste Datalarına Ulaştı

Verileri bir tweet dizisine ve GitHub’a kaydeden Yearn Finance çekirdek geliştiricisi Banteg‘e nazaran, bilgiler Uniswap yazılım mühendisi Jordan Frankfurt tarafından GitHub’da yayınlandı.

Uniswap , Nisan ayında TRM Labs ile ortaklık kurmuştu. Bir kullanıcı Uniswap web sitesinde süreç yapmaya başladığı an, cüzdan adresi TRM Labs’e gönderiliyordu. TRM Labs de kullanıcının hareketlerine nazaran bir risk düzeyi atıyordu. Hangi risk seviyelerininin süreç yapmaya devam etmesinin uygun olduğuna karar vermek ise Uniswap’a kalan bir karardır. 

Frankfurt’un GitHub hakkındaki yorumlarına nazaran, Uniswap başlangıçta dolaylı olarak kuşkulu gördüğü adresleri engellemişti. Şimdiyse sırf kuşkulu süreç yaptığı onaylanmış, direkt hücuma uğramış yahut çalınmış fon alan adresleri engelliyor.

TRM Labs, GitHub’da paylaşılan bir çizelgeye nazaran yedi yasa dışı aktiflik kategorisi için adresleri denetim ediyor. Yaygın olarak en önemli dört kategorideki hesapları işaretliyor. Bu kategoriler ise çalıntı fonlar, bir süreç karıştırıcısından gelen fonlar, onaylanmış adresler ve bilinen bir dolandırıcılıktan gelen fonlar biçiminde ayrılıyor. Kalan kategoriler, çocukların cinsel istismarı malzemeleri, bilinen hacker kümelerinden alınan fonlar ve terörün finansmanı için kullanılan fonlardır.   

Banteg, adreslerin 30’unun, bu cüzdanlara kripto ödemeleri göndermeyi kolaylaştırmak için kullanılan insan tarafından okunabilir isimler olan ENS (Ethereum Name Servicce) isimleriyle bağlı olduğuna da yazısında yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Binance US, Nevada’da Lisans Aldığını Duyurdu Webilginç Kripto Para Haber

Kripto Balinası, 107 Milyon Dolarlık Bitcoin Transferi Gerçekleştirdi Webilginç Kripto Para Haber