içinde

Ünlü Bitcoin Balinası İstifa Etti! “Bu 3 Altcoindeki Tahminleri Kusurlu”

Michael Saylor, Mikrostrategy CEO’luğundan İstifa Etti

En büyük Bitcoin savunucularından biri olan Michael Saylor, MicroStrategy’deki CEO görevinden istifa etti. Duyuru, şirketin ikinci çeyrekte yaklaşık 1 milyar dolar zarar bildirdiği 2 Ağustos Salı günü geldi. İşte detaylar…

MicroStrategy, 1 milyar dolarlık kayıp bildirdi

Bitcoin’in en büyük kurumsal yatırımcılarından olan MicroStrategy, son raporunda 1 milyar doların üzerinde kayıp bildirdi. Bunların 917,8 milyon dolarlık kısmı, Bitcoin fiyatındaki düşüşten kaynaklandı. 30 Haziran itibariyle MicroStrategy, 1.98 milyar dolar değerinde 129.699 Bitcoin tuttuklarını bildirdi. 2020 yazından beri Bitcoin biriktiriyor. Ancak Saylor şimdi MicroStrategy’nin yönetim kurulu başkanı olarak görev yapacak. Artık özel odağının kripto para biriktirmek olacağını söyledi. Salı günü yaptığı açıklamada Saylor şu ifadeleri kullandı:

Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Bitcoin satın alma stratejimize ve ilgili Bitcoin savunuculuğu girişimlerine daha fazla odaklanabileceğim. Phong ise genel kurumsal operasyonları yönetmek için CEO olarak yetkilendirilecek.

MicroStrategy’nin hissesi düştü

Bu yıl Bitcoin düzeltmesinin ardından MicroStrategy (MSTR) hisse senedi fiyatı ciddi baskı altına girdi. Kripto savunucuları Saylor’un Bitcoin bahsini destekliyor. Ancak, bazı Wall Street analistleri bunu halka açık bir şirket için güçlü bir hareket olarak görmüyor. En son Bloomberg raporuna göre, MicroStrategy ile ilgili short pozisyonlar (açığa satış) son zamanlarda birikiyor. MSTR hissesi, geçen ay Temmuz ayında BTC fiyatıyla birlikte kısmi bir toparlanma gördü. Ancak, bazı şüpheciler bunun hızla alevlenebileceğine inanıyor. Bloomberg raporunda aşağıdaki ifadeler yer alıyor:

Finansal analitik firması S3 Partners’a göre MicroStrategy’nin mevcut hisselerinin rekor bir miktarı, yüzde 51’i şu anda açığa satıldı. 1,35 milyar dolarlık bir nominal değer taşıyor. S3, tüm zamanların en yüksek değeri olan 4,73 milyon hisse senedinin yalnızca son 30 gün içinde 1,2 milyon yükseldiğini söylüyor.

Microstrategy’nin Bitcoin dışındaki altcoin’leri eleştirmesi tepki çekiyor

Bu sırada Saylor, altcoin’lere yönelik çeşitli açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Hatta avukat ve XRP destekçisi John Deaton, Michael Saylor’un altcoinler hakkındaki son yorumlarının “saçma” olduğunu söyledi. Saylor, kısa süre önce Not Investment Advice ile yaptığı bir röportajda, “tüm meşru yeteneklerin Bitcoin ekosisteminin üzerinde çalıştığını” söyledi.

Saylor ayrıca, kripto piyasasında Bitcoin (BTC) ile rekabet eden diğer projelerin, “merkezi oldukları” için kayıt dışı menkul kıymetler olma yolunda olduğunu iddia ediyor. Saylor, ““Dürüst, etik ve yetkinseniz, Lightning üzerine bir şeyler inşa ediyorsunuz. Bir uygulama geliştiriyorsunuz,” ifadelerini kullandı. Deaton, Saylor’un yorumlarının “rahatsız edici” olduğunu söyledi. Deaton, Saylor’ın Ethereum (ETH), Cardano (ADA) ve XRP hakkındaki “menkul kıymet” yorumlarının kusurlu olduğuna dikkat çekti.

Michael Saylor tarafından kurulan ve yönetilen Microstrategy, bugün 130 bin civarı Bitcoin tutuyor. Bu varlığın değeri, 1.988 milyar dolar. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre Bitcoin kaynaklı kümülatif zarar ise 1.989 milyar dolar. Yani şirketin zararı, elde tutulan Bitcoin’in değerinden yüksek. Bu arada; şirketin net zararının 1.062 milyar dolar olarak açıklandığını da belirtelim.

Saylor’un istifasının nedeni tam olarak açıklanmadı. Ancak bu ayrılığın çok da önemli olmadığını belirtmek gerek. Zira Saylor, bundan sonraki yaşamında şirketin yönetim kurulu başkanı olacak. CEO’luk koltuğuna ise Phong Le oturacak. Le, Microstrategy’nin şimdiki yönetim kurulu başkanı. Yani iki iş insanı, görev değişimi yapacak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükseliş Beklenen 6 Metaverse Coin !

Solana ağına yapılan siber saldırı, topluluğu paniğe sevk etti