içinde

Ünlü Uzman Uyardı: Altın Fiyatları, Bu Seviyeyi Kırarsa Dehşetli Düşebilir!

Altın fiyatları, Ağustos ayındaki yüksek düzeylerinden düştü. Değerli metal bir dönüm noktasında görünüyor. Lakin kimi analistlere nazaran, yatırımcıların sahiden ürkmesi için fiyatın buradan daha fazla kayması gerekiyor.

Jason Goepfert: Altın’ın uzun vadeli yükseliş trendi sonda dalgalanıyor

Altın fiyatları, 15 Mart 2020 (yatırımcıların Covid 19 salgınının neden olduğu ekonomik ziyandan en çok korktuğu zaman) ve 2 Ağustos 2020 ortasında %37 arttı. O gün, altın tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 2.028 doları gördü.  Pay senetleri bu mühlet içinde artmış olsa da dünyanın pandemiden yakında çıkacağına dair manalı işaret olmadığından, sığınak varlıklarına olan talep güçlü kaldı. Bir rekora ulaştığından beri, emtia bugüne kadar %9 düştü. Sundial Capital Research’ün kurucusu Jason Goepfert, bahse yönelik şunları söyledi:

 Altın’ın uzun vadeli yükseliş trendi hudutta dalgalanıyor.

Altın son vakitlerde tasa verici bir düşüş trendi içindeyken, altın ile ilgili pay senetleri kıymetli metal için biraz optimistlik sunuyor. Analistlere nazaran, altın madenciliği pay senetleri tipik olarak gerçek emtia fiyatı ile ilişkilendirilir. Örnek olarak; Jason Goepfert, VanEck Vectors Gold Miners ETF’sini vurguluyor. GDX altın’ın hareketlerini büyük ölçüde yansıtıyor. ETF Mart ortası ile Ağustos başı ortasında iki kattan fazla arttı ve Ağustos düzeyinden bugüne kadar %20 düştü.

Sevens Report Research: Altın fiyatları 1.780 doları kırarsa çift basamaklı bir düşüş olabilir

Ancak artık analistlere nazaran, altın madenciliği payları, emtia için daha parlak günlerin olabileceğini gösteriyor. Jason Goepfert, altın madenciliği pay senetlerinin kabaca %20’sinin son iki haftanın birçok gününde 200 günlük hareketli ortalamalarının üzerinde süreç gördüğünü belirtiyor. Jason Goepfert, bu döngünün son birkaç yılda birkaç kere gerçekleştiğini ve çoklukla önümüzdeki üç aylık periyotta birçok altın payı için kazanımlardan evvel geldiğini söylüyor. Jason Goepfert’a nazaran, altın’ın fiyat eğilimleri bilakis dönmese bile, şimdi endişelenme vakti değildi. 

Sevens Report Research’e nazaran, gerçek metal kontratı için izlenecek kilit fiyat düzeyi 1.780 dolar. Bunun altındaki bir düşüş Sevens Report Research’e nazaran, mevcut düzeyden çift basamaklı bir düşüşü temsil eden negatif bir sinyal olacak. Altın fiyatları, Kasım ayı sonlarında bu düzeye düştü, lakin süratle geri döndü. Artık analistlere nazaran, altın bir yol ayrımında olabilir. Lakin analistlere nazaran, yatırımcıların şimdi altın varlıklarını piyasaya boşaltmasının vakti değil. Analistlere nazaran, üstteki kritik düzey kırılırsa altın yatırımcıları için korkutan günler gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Ünlü Fon Yöneticisinden Altın ve Bitcoin Kestirimleri: Bu 3 Varlığa Sahip Olun!

Cardano 3 Yılın Rekorunu Kırdı! 2 Analist: Bu Düzeyler Yaklaşıyor