içinde

Uzmanlar Bitcoin Popülerliği Hakkında Ne Düşünüyor? Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

Yaklaşık 9 yıl evvel Bitcoin’in (BTC) değerinin 95 doları aşmasıyla birlikte market hacmi 1 milyar dolara ulaşmıştı. O günden beri Bitcoin hiç duraksamadı ve Kasım 2021’de 69.000 dolarlık ATH düzeyine ulaşarak bütün piyasaları şaşırttı. Günümüzde ise ekonomistleri asıl şaşırtan, Bitcoin’in (BTC) mevcut piyasalarda dahi 450 milyar dolarlık hacmi aşmış olması.

Bitcoin Dalgalanırken Tartışmalar Sürüyor

Lider kripto para Bitcoin (BTC), çıktığı günden bu yana birçok defa çeşitli suçlamalara maruz kaldı. Kimisi ponzi dedi, kimisi ise balın. Lakin gelişen piyasalar ile birlikte Bitcoin hem kendisi beraberinde getirdiği altcoin’ler ile piyasaları şaşırtmayı başardı. Ayrıyeten JPMorgan’ın Bitcoin ve kripto parayı gayrimenkulü geride bırakan “alternatif varlık sınıfı” olarak değerlendirmesi de global bilinirliğini artırdı. Geçmişte birçok uzmanın yorumu da günümüzde tıpkı halde devam ediyor.

Bankacılık ve para tarihi profesörü Lawrence White 2 Nisan 2013’te şunu söylemişti:

“Bitcoin’in tipik bir para ünitesi olarak yayınlanmamasına karşın bu kadar olumlu bir bakışa sahip olması bir gizem.”

Bitcoin ATH’ını Şubat 2021’de yaptıktan sonra Deutsche Bank stratejisti Jim Reid şunları söyledi:

“Kendi ilgisini yaratmasıyla bir arada şirketler ve kurumların birkaç ay evvel girmeyeceği bir alana girmesiyle tartışmalı bir biçimde büyümeye başladı.” Ek olarak: “İronik olarak, çok geç toparlanarak ve ayrıyeten artan kurumsal iştirak sağlayarak kendisini büyük bir kitle için emniyetli varlık sınıfına dönüşüyor.”

Citadel yatırım firmasının CEO’su Ken Griffin de küçümseyici bir biçimde şu tanımlamayı yapmıştı:

“Kripto para ünitelerinin ekonomik temelini görmüyorum. Dünyadaki döviz kurları hakkında nasıl düşüneceğimi anlıyorum. Dijital tokenin ne kadar tesirli olduğunu nasıl düşüneceğimi bilmiyorum.” diye niyetlerini söz etmişti. Buna birlikte Bloomberg’in kıdemli emtia uzmanı Mike McGlone, 16 Kasım 2020’de attığı tweette 1 trilyona giden koşuyu dijitalin altını olarak tanımladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Hindistan Kripto Vergi Kabusunu Çözmeye Çalışıyor Webilginç Kripto Para Haber

Yükseliş Beklenen 6 Metaverse Coin !