içinde

Vitalik Buterin, Ethereum Katman 2 Tahlillerini Ele Aldı Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum katman 2 tahlilleri hakkında yorum yaptı.

ETSeoul etkinliğinde konuşan Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, ZK-Rollups’ın Ethereum Katman 2 ölçeklemede Optimistic Rollups’ı geride bırakacağına inanıyor.

Vitalik Buterin, ZK-Rollups’ın Öne Çıkacağına İnanıyor

Etheruem kurucusu Buterin, Optimistic Rollups’ın ZK-Rollups’a nazaran daha olgun olduğunu düşünse de, ZK-Rollups’ın temellerinin uzun vadede daha öne çıkmasına imkan sağlayacağına inanıyor.

Optimistic ve ZK-Rollups, Ethereum’u ölçeklendirmek için tasarlanan ve en çok tanınan Katman-2 Tahlilleri ortasında yer alıyor. Lakin bu tahlillerin yapısında ve sağladıkları güvenlik seviyesinde çeşitli farklılıklar yer alıyor.

Buterin’e nazaran ZK-Rollups, ana ağa ve ana ağdan para taşıma konusunda öbür tahlillere nazaran çok daha süratli. Bu da ZK-Rollups’ın benimsenmesini artıracak bir özellik.

Vitalik Buterin, hususa ait olarak şu sözleri kullandı:

“Benim düşüncemele nazaran ZK-Rollups, uzun vadede eninde sonunda Optimistic Rollups’ı yenecek. Zira ZK-Rollups, Optimistic Rollups’a nazaran birçok temel avantaja sahip.

On yıldan fazla bir mühlet sonra tüm rollups’ın büsbütün ZK temelli olmasını bekliyorum”

Buterin, ZK-Rollups’ın şimdi olgunlaşmadığını söyleyerek kelamlarına şu halde devam etti.

“Bununla birlikte ZK teknolojisini inşa etmek bir epey güç. Bilhassa tüm bunları inançlı bir biçimde yapmak ve tüm devrelerin yanlışsız olduğundan emin olabilmek için zihinsel açıdan birçok zorluk kelam konusu. Optimistic Rollups ise yalnızca daha olgun bir yapıda”

ZK-Rollups’ta eksik olan en değerli şey DeFi üzere merkeziyetsiz uygulamaları çalıştırmayı zorlaştıran bir Ethereum Sanal Makinesi (EVM) olmasıdır. EVM, merkeziyetsiz uygulamalar için Ethereum blokzincirinde yer alan ana süreç ünitesidir.

Yine de ZK-Rollups’ın EVM uyumluluğu için çeşitli çalışmalar yürüttüğünü hatırlatmakta da yarar var. Bu durum Scroll, zkSync ve Polygon üzere öbür Katman-2 projeleri de ZK-Rollups’ın öbür genel emelli akıllı kontratları bağımsız bir biçimde çalıştırabilmesi için zk-EVM isimli bir bilgi süreç ortamı sunmayı planlıyor.

“Ethereum süreçleriyle ölçeklenmeye neredeyse hazır olan zk-EVM uygulamalarını nitekim görmeye başladık. Bu inanılmaz bir şey”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ethereum Madencisi f2Pool: PoW Devranı Kapanıyor Webilginç Kripto Para Haber

MicroStrategy Payı, Şirketin Bitcoin’i Benimsemesinden Beri, S&P 500 Paylarının %97’sini Geride Bıraktı Webilginç Kripto Para Haber