içinde

Vladimir Putin, Batılı Devletlerin Para Siyasetini Eleştirdi Webilginç Kripto Para Haber


Webilginç Kripto Para Haber

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, batılıların para politikasını sert bir biçimde eleştirdi.

Putin, dünyanın rezervlerini her geçen gün daha fazla değer kaybeden dolar ve avrodan uzaklaştırmaya başlayacağına inanıyor.

Putin, kısa bir süre önce ABD ve diğer G7 ülkelerini küresel emtia piyasalarında aşırı enflasyona neden olmakla suçladı. Rusya Devlet Başkanına göre bu koşullar altında dünyanın geri kalanı rezevlerini “gerçek kaynaklara” dönüştürmeye başlayacak ve bu da emtia enflasyonu sarmalını derinleştirecek.

Tek Kutuplu Bir Dünyanın Sonu

Putin’in bu eleştirileri St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu Genel Kurulu’nda geldi.

“İş itibarı, mülkiyetin dokunulmazlığı ve küresel para birimlerine güven gibi temel iş kavramları çciddi bir biçimde zarar gördü”

Putin, dolar ve avronun yaşadığı sıkıntılara sebep olarak Rusya’ya karşı yapılan yaptırımları ve rekor kıran enflasyonu gösterdi.

Geçtiğimiz Mart ayında Rus bankaları, dünya çapında 11.000 kurum tarafından kullanılan SWIFT sisteminden ihraç edildi. Bu yaptırımla birlikte Rus finans kurumları, Batı ekonomileri tarafından izole edildi.

Putin yaptırımları iki ucu keskin bir kılıca benzetti ve bunların uygulayan batılı devletlere de zarar verdiğinin altını çizdi.

“Dünya, G7 ülkeleri tarafından kontrolsüz emisyon ve teminatsız borçlanma da dahil olmak üzere yıllarca süren makroekonomik politikalar sonucunda bu duruma sürüklendi”

Batılı devletler, artan borçları azaltmak için kontrolsüz bir biçimde piyasaya para sürdü. Putin’in de belirttiği gibi ABD’nin para arzı son iki yılda %38 artarken, Avrupa’nın da %20 oranında artış gösterdi. Bu paralar “küresel piyasaları yok etmeye” devam etti.

Putin, ABD’nin son zamanlarda bir gıda ithalatçısı haline geldiğini vurguladı.

Putin, dolar ve avro barındıran ülkelerin rezervlerinin tehdit altında olduğunu söyledi:

“Küresel rezervlerin dönüşümü başlayacak. Zayıflayan para birimlerinden, gıda, enerji emtiaları ve diğer hammaddeler gibi gerçek kaynaklara yönelecek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne düşünüyorsun?

Kripto Para Borsası CoinFLEX, Para Çekme Süreçlerini Durdurdu Webilginç Kripto Para Haber

Milyarder Seth Klarman, Kripto Paraları Eleştirdi Webilginç Kripto Para Haber