içinde

Yatırım Devi, Bu Altcoin’i Yüzde 50 İskontolu Satıyor! Pekala Neden?

Grayscale kripto para ünitesi fonu, Bitcoin ve altcoin piyasalarına girmenin en tanınan yollarından biriydi. Ayrıyeten, Bitcoin ve hatta Ethereum vadeli süreç borsa yatırım fonlarının ortaya çıkmasından çok evvel bile, kurumsal yatırımcılar tarafından kullanılıyordu. Şimdiyse Grayscale, bir altcoin projesindeki fonunda %50 indirim imkânı tanıyor. Pekala neden? Ayrıntıları sizin için derledik.

Grayscale bu altcoin varlığını NAV indirimiyle satıyor

Popüler kripto para fonu Grayscale, altcoin Ethereum’un net faal kıymetine (NAV) %50’ye varan indirimle satıyor. Net faal kıymetine indirim, fonun piyasadaki fiyatının günlük net faal bedelinden düşük olması manasına geliyor. Aslında bu durumun temel nedeni, fon paylarının kıymetinde güçlü bir düşüş olarak gösteriliyor. Buna nazaran, düşüş yatırımcılar ortasında ortaya çıkan büyük bir satış baskısı nedeniyle ortaya çıkıyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere ETH, son devirde stETH’de yaşanan kriz nedeniyle sorun yaşıyor. Lido’nun stETH’si ETH’ye olan sabitliğini yakın vakitte kaybetti. Bu da yatırımcıların paniğe kapılmasına ve ETH satışlarının büyük oranda artmasına neden oldu.

Ancak fon, payları için mevcut talebi uygun formda karşılayamadığında bunun zıddı bir durumun ortaya çıkması da mümkün. Fon paylarının fiyatının süratle yükselmesi mümkün. Buna nazaran fiyattaki yükseliş, fona prim verecek ve yatırımı dezavantajlı bir durum haline getirecektir. Yani Grayscale fonlarındaki altcoin Ethereum indiriminin uzun sürmeme ihtimali var. Bu türlü bir durumda, fonlar yeniden yükselecektir ve ETH fiyatına uygun bir noktaya gelecektir. Bu nedenle, indirim ile ETH satın almak isteyen yatırımcılar çabuk etmelidir.

Grayscale Ethereum ve Bitcoin fonlarında büyük indirim

Kripto para piyasasında mevcut talep düşüşü ve yüksek satış baskısı tam gaz devam ediyor. Bu nedenle, birçok DeFi projesi ve Hedge fonu sorun yaşıyor. Bitcoin son birkaç günde 20 bin doların altını gördü ve ETH 1.000 doların altına düştükten sonra toparlandı. Tüm bu nedenlerden ötürü, Grayscale’in Ethereum ve Bitcoin fonları, NAV’de büyük bir indirimle süreç görüyor. Böylelikle bu kriptolar, şimdi spot varlıklar yoluyla piyasaya girmemiş yatırımcılar için potansiyel olarak cazip kılıyor. Ne yazık ki, kimi yatırımcıları Grayscale fonlarından uzaklaştıran bir dizi mani de mevcut. Özel yatırımcılar için 50.000 dolarlık minumum yatırım ve yüksek fiyatlar bu maniler ortasında yer alıyor.

Bazı trader’lar, Grayscale yoluyla piyasaya girmenin, bir sonraki boğa koşusunda avantaj sağlayacağını öne sürüyor. Bunu ise, kârınızı en üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olabilmesi olarak açıklıyor. Başkaları ise, vadeli süreçler de dahil olmak üzere kurumsal yatırımcılar için çeşitli alternatif seçeneklerin olduğunu söylüyor. Bu nedenle, fonun bir daha asla prim bölgesine girmeyeceğini tabir ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

iOS 16 ile CAPTCHA testleri atlatılabiliyor Webilginç

Uzman Uyardı: Gözünüz Hafta İçinde Bu 4 Altcoin’de Olsun!