içinde

Yeni BMW 7 serisinin üretimi başladı! İlk bilgiler

45 yıllık geçmişe sahip amiral gemisi: Yeni BMW 7 serisi yenilendi ve tasarımından özelliklerine kadar oldukça iddiali bir model ortaya çıktı. Ön tasarımdaki değişiklikler oldukça tartışılırken, Dingolfing Fabrikası‘nda içten yanmalı ve tam elektrik motorlu versiyonlarıyla üretilmeye başlandı.

Geçtiğimiz aylarda detaylarını sizlerle paylaştığımız otomobilin Plug-in Hybrid motorlu versiyonunun üretimine de kısa süre içinde başlayacak olan tesis, böylelikle üç farklı motorlu Yeni BMW 7 Serisi’ni aynı çatı altında üretiyor olacak.

Yeni üretim vizyonu paralelinde radikal bir dönüşüm içinde olan Dingolfing Fabrikası, yeni BMW 7 Serisi üretimi için optimize edilmiş üretim bandı ve lojistik gereksinimler doğrultusunda hem BMW Group’a milyonlarca Euro tasarruf sağlıyor hem de çevreyi daha az kirleten bir tesis olarak örnek teşkil ediyor.

2022’nin sonuna kadar bu fabrikada üretilen dört BMW’den birinin elektrikli olması hedeflenirken, tesisin toplam üretiminin yaklaşık yüzde 50’sinin tamamen elektrikli otomobillerden oluşması hedefleniyor.

Yeni BMW 7 serisi farklı güç alternatifleri sunuyor

BMW’nin elektrikli ürün gamındaki amiral gemisi olan iX, 2022’de yollarla buluşacak Yeni 7 Serisi ve tamamen elektrikli versiyonu i7, Dingolfing Fabrikası’nın sahip olduğu lüks segment elektromobiliteyi simgeliyor.

Yeni araç Avrupa’da ilk etapta tamamen elektrikli BMW i7 xDrive60 versiyonuyla satışa sunulacak. WLTP normlarına göre 625 km’ye varan menzil sunan bu modeli ön ve arka aksta yer alan iki elektrik motoru hareket ettiriyor. Toplamda 544 beygir güç ve 745 Nm tork üreten Yeni BMW 7 Serisi i7 xDrive60, DC şarj istasyonunda yüzde 10’dan yüzde 80 doluluğa sadece 34 dakikada ulaşabiliyor.

Yeni serinin en güçlü motor seçeneklerinden biri olarak Yeni BMW M760e xDrive öne çıkıyor. Plug-in Hybrid teknolojisine sahip bu model, 571 beygir güç ve 800 Nm tork üretiyor.

2023’ün başlangıcında birçok pazarda satışa sunulması planlanan Plug-in Hybrid motorlu Yeni BMW 7 Serisi, tamamen elektrikli model gibi eDrive teknolojisinin 5. jenerasyonuna sahip. Bu teknoloji sayesinde otomobil sadece elektrikle 80 km mesafe kat edebiliyor.

740d xDrive dizel motorlu versiyon ise yeni aracın alternatif motorları arasında yer alıyor. Bu 300 beygir güç çıkışına sahip olan üniteli Yeni BMW 7 Serisi modelleri 2023 yılının ilkbaharında Avrupa pazarında yerini alması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Otomobil ve hafif ticaride satışlar yüzde 9,3 azaldı

Singapur, Daha Sıkı Kripto Düzenlemeleri Düşünüyor Webilginç Kripto Para Haber