içinde

Yeni GameStop Olayı: Bu Altcoin Short Squeeze’le Uçuyor!

Kripto kredi platformunun iflas riski, CEL fiyatında %70’lik düşüşe neden oldu. Celsius Network’ün mahallî kripto para ünitesi olan CEL, akabinde kısa müddette toparlanarak 19 Haziran’dan bu yana neredeyse 4x yaptı. Altcoin üzerindeki short baskısı şimdilik Twitter topluluğu tarafından karşılanıyor.

Celsius (CEL), GameStop gibisi bir ‘short squeeze’ olayının ortasında %300 yükseldi

Kriptokoin.com analizlerinde yer verdiğimi üzere Celsius, 19 Haziran’da 0,67 dolardan 21 Haziran’da 1,59 dolara yükseldi. Tıpkı periyotta altcoin piyasasının %12,37’lik yükselişine kıyasla %180’lik bir artış yaşadı. Bilhassa, Twitter kripto analisti PlanC’nin paylaşımları tesirli oldu. Planc, Celsius’un koordineli bir akına uğradığını kaldığını kanıtlayabilen herkes için 20 milyon dolarlık ödül açıkladı. Bunun akabinde CEL fiyatında ralli başladı. Bu da kripto kredi firmasının geçen hafta para çekme süreçlerini askıya almasına neden oldu.

Duyuru Twitter’da çılgınlığa yol açtı

Bu esnada, birçok hesap Twitter bio’larına #CelShortSqueeze hashtag’i yerleştirdi. Böylelikle CEL’in düşeceğine bahse giren yatırımcıları hedefleme niyetlerini yansıttı.

Hashtag, Twitter’da ABD’de daha yüksek trenddeydi. Bu ortada, Google Trends tarafından izlenen datalara nazaran, “CEL short squeeze” anahtar sözü için yapılan internet sorguları da 12 Haziran ile 18 Haziran ortasında 100 puana ulaştı.

“Trend” etiketi ve anahtar söz, day trader’ların toplu olarak CEL satın aldıklarını ve böylelikle fiyatını üst yanlışsız ittiğini ima ediyor.

Bu nedenle, “short” konum alan yatırımcılar, yani CEL’i daha düşük bir fiyattan satın alma beklentisiyle ödünç alıp satan yatırımcılar, short konumlarını “kapatmak” yerine daha yüksek bir fiyattan geri almak zorunda kaldılar. Sonuç olarak, kelamda “short squeeze” başarılı oldu. Böylelikle büyük bir CEL rallisine yol açtı.

Altcoin projesine yönelik baskı, Ocak 2021’deki GameStock çılgınlığını hatırlatıyor

Burada, Reddit kullanıcıları örgütlenerek hedge fonlarına karşı konum aldılar. Melvin Capital ve öteki hedge fonlarının short konumlarına ziyan vererek kar elde ettiler. Bununla birlikte şirketlerin milyarlarca dolar ziyan etmesine neden oldular.

İflas riskleri devam ediyor

Geçen yıl 20 milyar doların üzerinde dijital varlığı yöneten Celsius, artık iflas riskiyle karşı karşıya. Bunun nedeni, müşterilere kripto para yatırmalarında çok yüksek getiri (%18’e kadar) ödeyememesidir. Web sitesine nazaran, Celsius’un Mayıs ayında, 2022’nin başında elindekinin neredeyse yarısı olan sırf 12 milyar dolarlık varlığı vardı. Firma daha sonra idare altındaki varlıklarını açıklamayı bıraktı.

CEL, Celsius ekosisteminde faiz getirisi ve borçları geri ödemek için kullanılan lokal kripto para ünitesidir. Şu anda Nisan 2021’deki ATH düzeyi olan 8 doların neredeyse %84 altında süreç görüyor. Bu nedenle, aşağı taraflı baskı altında kalmaya devam ediyor.

Aşağıdaki Fibonacci düzelme grafiğine nazaran, CEL/USD bugün aralık direnç düzeyi 1,95 doları tekrar test etti. 1,7 dolardan gelen satıcılar CEL fiyatını tekrar 1.29 dolara çekti.

Bu düzeyin üzerinde başarılı bir kırılma, sonraki gaye olarak CEL fiyatını 3.11 dolara yönlendirecek. Öbür yandan bir geri çekilme, analist Yashu Gola’ya nazaran fiyatı bugünkü fiyattan %73 düşüşle mevcut aralık takviyesi olan 0.34 dolara düşürebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kripto Kredi Şirketi BlockFi, FTX’ten 250 Milyon Dolar Kredi Aldı Webilginç Kripto Para Haber

Dev Balinaların Alım Yaptığı Altcoin’lerin Listesi Çıktı!