içinde

Yeni Kripto Yatırımcıları İçin Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimleri Nasıl Satın Alınır ?

Eğer sonra lingo öğrenilen , risk kabul ve diğer buluştu mali öncelikleri , kripto yatırım konusunda bir sonraki adım aslında satın alıyor.

Binlerce farklı kripto para birimi var , ancak uzmanlar çoğuna sert bir geçiş yapmanız gerektiğini söylüyor. Kripto değerleri saate göre dalgalanıyor ve bu özellikle daha az bilinen madeni paralar için geçerli olabilir. Ethereum ve Bitcoin gibi daha da yerleşik kripto para birimleri oynaklık paylarını deneyimliyor, ancak en azından zaman içinde değer artışı konusunda daha büyük bir rekora sahipler.

Ethereum veya başka bir altcoin satın alma süreci, Bitcoin satın alma süreciyle aynıdır, ancak şu anda piyasadaki en değerli ve en yaygın olarak tutulan kripto olduğu için Bitcoin’i örnek olarak kullanacağız.

Yeni bir kripto yatırımcısı olarak başlamak için atmanız gereken adımlar şunlardır:

 1. Bir Değişim Seçin
  Bitcoin henüz bankanız veya yatırım şirketiniz aracılığıyla satın alınamaz – ancak bazı kuruluşlar gelecekte bu olasılık için çalışıyor . Şimdilik, ABD dolarınızı Bitcoin veya diğer dijital para birimleriyle değiştirmek için bir kripto para birimi ticaret platformundan geçmeniz gerekecek .

Çevrimiçi kripto satın almak için kullanabileceğiniz yüzlerce kripto para borsası var, ancak daha popüler olanlardan birkaçı Coinbase , Gemini ve Kraken. Bu borsalar, kripto para birimleri alıp satabileceğiniz çevrimiçi platformlardır.

Birkaç faktöre dayalı olarak doğru platform için aramanızı daraltabilirsiniz:

Güvenlik
Kripto para yatırımları, FDIC sigortalı banka hesapları gibi merkezi bir kurum tarafından desteklenmez. Hesabınızın güvenliği ihlal edilirse veya madeni paralarınızı sakladığınız platform saldırıya uğrarsa, yatırımınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kripto paranızı bir borsa ile hesabınızda tutmayı planlıyorsanız ( kendi cüzdanınıza taşımak yerine ), çevrimdışı, soğuk depolama kullanan ve hırsızlığa karşı güçlü korumaları olan bir borsa seçtiğinizden emin olun. Bazı borsalarda, yatırımcıları potansiyel bilgisayar korsanlığından korumaya yardımcı olmak için bağımsız sigorta poliçeleri de vardır.

Devamını Okuyun: ( Bitcoin veya Ethereum: Yeni Kripto Yatırımcılarının Satın Almadan Önce Her İkisi Hakkında Bilmesi Gerekenler )

ücretler
Değişim ücretleri büyük ölçüde değişebilir ve sabit bir ücret olarak veya alım satımlarınızın yüzdesi olarak uygulanabilir. Ücretler, fiyat oynaklığına dayalı olabilir ve çoğu işlem başına ücretlendirilir.
Ücretler kesinlikle göz önünde bulundurulmalı olsa da uzmanlar, özellikle Coinbase gibi daha büyük, daha yerleşik borsalara bağlı kaldığınızda, ödediğinizin karşılığını aldığınızı söylüyor . Bir borsanın sizin için daha fazla koruması, daha iyi güvenliği veya diğer önemli özellikleri varsa, biraz daha yüksek ücretlere değebilir.

Bazı borsalar, piyasa fiyatının üstünde bir marj veya marj temelinde ücret alır. Diğerleri, konumunuza, ödeme yönteminize ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilen sabit bir orana veya toplam satın alma işleminizin yüzdesine dayanır.

Daha aktif ticaret özelliklerine sahip borsalar, genellikle, yapıcı-alıcı ücretleri olarak bilinen, piyasa fiyatı dalgalanmaları tarafından belirlenen bir ücret modelini kullanır. Mevcut piyasa fiyatından satın alırsanız, sizden (genellikle daha yüksek) bir “alıcı” ücreti alınır. Veya satın almak istediğiniz fiyatı belirleyip piyasanın o noktaya gelmesini bekleyebilirsiniz. Bu bir limit emri olarak bilinir ve bir “yapımcı” ücreti gerektirir.

Kaydolmadan önce – borsanın web sitesinde bulabileceğiniz – hangi ücretlerin alınacağını bildiğinizden emin olun. Satın alma işleminizi yaparken ücret yapısı açıkça belirtilmelidir, ancak bu maliyeti önceden hesaba katmak, beklediğinizden daha fazla harcama yapmamanıza yardımcı olabilir.

(Devamını Okuyun: Kripto Satın Almak İstiyor musunuz? Bir Kripto Borsasında Nelere Bakmanız Gerekir? )

Mevcut paralar
Tüm borsalar, oradaki her bir kripto para birimini sunmaz.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi popüler paralar çoğu kripto borsasında bulunurken, daha niş altcoinler sadece belirli borsalarda mevcut olabilir. Uzmanlar, bu iki büyük kriptoya ve Coinbase gibi daha yaygın borsalara bağlı kalmayı önerdiğinden , bu çoğu yeni yatırımcı için bir sorun olmamalı.

 1. Hesabınıza Para Yatırın
  Seçtiğiniz borsaya bağlı olarak, hesabınızı oluştururken Sosyal Güvenlik numaranız, kimliğiniz ve gelir kaynağınız gibi bilgileri vermeniz gerekebilir.

Çoğu borsada, döviz hesabınıza ABD doları transfer etmek için banka hesabınızı veya banka kartınızı bağlayabilirsiniz. Hesabınıza para yatırmak için kullandığınız yönteme bağlı olarak farklı ücretler olabilir – genellikle banka havaleleri kart seçeneklerinden daha ucuza mal olur.

Unutmayın, hesabınıza para yatırmak aslında kripto satın almakla aynı şey değildir. Tıpkı geleneksel yatırımda olduğu gibi, hesabınızda yatırım yapılmamış parayı asla bırakmak istemezsiniz. Hesabınıza para yatırdıktan sonra yine de dolarlarınızı Bitcoin ile değiştirmeniz gerekecek.

 1. Sipariş Ver
  Bir ödeme yöntemi bağladıktan sonra, gerçekten Bitcoin siparişinizi verebilirsiniz. Bu işlem kullandığınız borsaya göre değişiklik gösterebilir.

Genel olarak, Coinbase veya PayPal gibi bir platform kullanıyorsanız , Bitcoin için ticaret yapmak istediğiniz tutarı dolar olarak girebilir ve mevcut kurdan (herhangi bir ücreti hesaba kattıktan sonra) satın alabilirsiniz.

Coinbase Pro gibi daha aktif ticaret için tasarlanmış bir borsa kullanıyorsanız, hem piyasa hem de limit emirleri verme seçeneğiniz olabilir. Piyasa emri, o anda mevcut piyasa fiyatı için kripto para birimini satın aldığınız anlamına gelir. Limit emri, kripto para birimi için ödemek istediğiniz bir fiyat belirleyeceğiniz anlamına gelir. Para birimi bu noktaya ulaştığında otomatik olarak satın alınacaktır.

Bitcoin ile, muhtemelen bir madeni paranın küçük bir payını satın alacaksınız – tek bir madeni para son aylarda yaklaşık 30.000 ila 60.000 ABD Doları arasında işlem gördü . Girdiğiniz miktar ne olursa olsun, borsaya toplam Bitcoin’in yüzdesi olarak yansıtılacaktır. (Örnek: Bitcoin’in Temmuz başındaki değeri olan yaklaşık 34.000 $’a 1.000 $ yatırım yaptıysanız, 0.029 Bitcoin’e sahip olduğunuzu gösterir).

 1. Güvenli Depolama Uygulayın
  Birçok borsa, yatırımınızı hesabınızda bırakmanıza izin verir; bu, çoğu yeni başlayanlar için en kolay olanıdır. Ancak dijital varlıklarınızı daha da güvenceye almak istiyorsanız, bunları bir kripto para cüzdanına aktarabilirsiniz.

(Devamını Okuyun: Bir Kripto Cüzdanı Madeni Paralarınızı Güvende Tutmanıza Yardımcı Olabilir. Birine İhtiyacınız Varsa Nasıl Karar Verebilirsiniz )

Bir kripto para cüzdanı, dijital para birimini saklamak için bir yerdir. Çeşitli kripto para cüzdanları mevcuttur ve hepsinin farklı güvenlik seviyeleri vardır.

Kullandığınız borsa bir cüzdan seçeneği sunabilir, böylece paralarınızı borsa hesabınızdan daha güvenli bir cüzdana kolayca aktarabilirsiniz. Ayrıca bir üçüncü taraf yazılımı kullanabilir veya çevrimdışı bir donanım cihazında soğuk depolamayı tercih edebilirsiniz.

PayPal ve Venmo dahil olmak üzere kripto satın almak için kullanabileceğiniz bazı platformlar, madeni paralarınızı kendi depolama cihazınıza taşımanıza izin vermez. Bunun satın almadan önce istediğiniz bir seçenek olup olmadığını, varlıklarınızın çevrimdışı güvenliği için mi yoksa gelecekte başka bir platform kullanarak ticaret yapmak isteyebileceğiniz için mi değerlendirin.

Bitcoin Satın Almanın Alternatif Yolları
Ayrıca, Venmo, PayPal ve Cash App gibi halihazırda hesaplarınız olabilecek bazı dijital ödeme platformlarının yanı sıra yatırım uygulaması Robinhood aracılığıyla da kripto satın alabilirsiniz. Ancak bunlar her yatırımcı için doğru olmayabilir .

Paypal ve Venmo, varlıklarınızı kendi kripto cüzdanınıza aktarmanıza izin vermez, yani özel anahtarlarınız platformda kalır. Robinhood kısa süre önce müşterilerin kripto paralarını platform dışına taşıyabilmeleri için bir kripto cüzdan teklifi oluşturduğunu duyurdu . Ancak “anahtarlarınız değil, madeni paralarınız değil” ortak kripto mantrasına inanan kripto meraklıları için, holdinginizi platform dışına taşıma seçeneği olmayan bu platformlar yetersiz kalıyor. Ayrıca kripto para alım ve satımı için yüksek ücretler alabilirler (ve genellikle yalnızca birkaç jeton veya yalnızca Bitcoin sunarlar), bu nedenle ödeyeceğiniz fiyatları daha geleneksel borsalarla karşılaştırmaya değer.

Bu uygulamalar Bitcoin satın almak için basit bir çözüm olabilir. Böyle bir değişim daha erişilebilir olabilir Bitcoin satın almak Venmo veya Nakit Uygulama hesabını kullanarak başlayanlar için Coinbase veya İkizler ve size daha cryptocurrency yatırım bilgi edinmesine de satın alma olanağı. Daha büyük bir kripto pozisyonunuz olduğu bir noktaya ulaşırsanız, bu uygulamaların onu başka bir platforma aktarma yeteneğinizi sınırlayabileceğini unutmayın.7

Diğer Kripto Para Birimleri Nasıl Satın Alınır
Diğer kripto para birimlerini satın almak için de Bitcoin satın alırken olduğu gibi aynı adımları izlemelisiniz. Ancak, amacınız uzun vadeli bir değer deposu olarak kriptoya yatırım yapmaksa , yatırım uzmanlarının en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum’a bağlı kalmanızı tavsiye ettiğini unutmayın .

Bitcoin ile aynı borsa ve platformların çoğunda satın almak için Ethereum bulabileceksiniz. Çok spesifik bir altcoin arıyorsanız (ki uzmanlar genellikle yatırım yapmanızı önermez), o zaman bunu seçtiğiniz borsaya dahil etmeniz gerekebilir. Bazı büyük borsalarda 50’den fazla farklı jeton bulunurken, bazı platformlar yalnızca az sayıda altcoin sunar (örneğin Venmo’da yalnızca dört farklı kripto para birimi arasından seçim yapabilirsiniz).

Portföyünüze Bitcoin veya bir altcoin eklemeyi tercih edin, her zaman ilk etapta böyle spekülatif bir varlığa yatırım yapma riskinden emin olun. Asla kaybetmeye razı olduğunuzdan daha fazla yatırım yapmayın ve diğer finansal hedeflere ulaşamama pahasına yatırım yapmayın.

Bitcoin Yatırım Yapmak İçin Mantıklı mı?
Herhangi bir yatırımda olduğu gibi, önce araştırmanızı yapmanız ve neye bulaştığınızı anlamanız önemlidir. Yaptığınız herhangi bir kripto yatırımının emeklilik hesaplarınızı finanse etmek ve yüksek faizli borçları ödemek gibi diğer hedeflerinize engel olmadığından emin olun. Uzmanlar, kripto para yatırımlarınızı portföyünüzün %5’inden azında tutmanızı tavsiye ediyor .

Konuştuğumuz uzmanlara göre Bitcoin, başlangıç ​​seviyesindeki kripto yatırımcıları için iyi bir başlangıç ​​noktası. İlk kripto para birimi olarak Bitcoin, yatırımcıların dikkate alması gereken en uzun rekora sahip. 2009’da yaratılmasından bu yana, Bitcoin son on yılda katlanarak değer kazandı. Birçok uzman, onu uzun vadeli bir değer deposu olarak “dijital altın”a benzetiyor.

Bitcoin’in son zamanlardaki büyük fiyat dalgalanmaları , oynaklığını vurgularken, birçok uzman, Bitcoin gibi küçük bir kripto para birimi tutmanın, genel yatırım stratejinizde sağlıklı (spekülatifse) bir çeşitlendirici olabileceğini söylüyor .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

KOMPOST NASIL YAPILIR ?

KOMPOST NASIL YAPILIR ?

Kripto Para Birimi Cüzdanı nedir?