içinde ,

Kripto para piyasası Üçüncü çeyrekde şaha Kalktı !

Kripto para veri sağlayıcısı  yayımladığı 2021 üçüncü çeyrek raporunda kripto para piyasasında büyük kazanımlar sağlayan sektörlere dikkat çekti.

Mayıs ayındaki piyasa çöküşünün peşinden, üçüncü çeyrek kripto para ekosistemi için gerilemeyle başladı ve toplam piyasa kıymeti temmuz ayı sonlarında 1,2 trilyon doların altına düştü. Sadece iki ay ilkin kaydedilen bütün zamanların en yüksek seviyesi olan 2,5 trilyon doların yarısından daha azına gerileme görüldü.

Bununla birlikte, piyasa değeri üçüncü çeyrekte toparlandı, hatta eylül başlangıcında 2,3 trilyon dolara kadar yükseldi.

Bitcoin (BTC), oyun “coin’leri” ve benzersiz tokenler (NFT) üçüncü çeyrekte kripto para piyasasının hakimi oldu.

Bitcoin, ikinci ve üçüncü çeyrek arasında yüzde 25’lik artış kaydetti ve bu yukarı yönlü harekete devam etti. Hatta beş ayda ilk kez 60.000 dolara ulaştı.

Ağın hash payı da üçüncü çeyrekte canlanma yaşadı ve bu vaziyet Çinli madencileri denizaşırı ülkelere taşınmaya zorlayan düzenleyici baskısından kurtulduğunu ortaya koydu.

Axie Infinity (AXS), Illuvium (ILV) ve Gala (GALA) şeklinde oyun tokenleri ve genel hatlarıyla NFT alanı üçüncü çeyrekte büyük hasılatlar kaydetti.

Özellikle AXS tokenin 2021 performansı yüzde 13.700’ü aşarken, çeyrekten çeyreğe olan artışı nerede ise yüzde 1.000 olarak hesaplandı.

NFT muamele kütlesi açısından OpenSea, piyasadaki hakimiyetini sürdürdü.  raporuna gore OpenSea ve Rarible, üçüncü çeyrekte ortalama 6,8 milyar dolarlık toplam muamele kütlesi ile öne çıktı.

Bu mühim piyasa kazanımları, kripto para birimleriyle ilgili bir dizi düzenleyici endişenin ardından yaşandı. ABD Birleşik Devletleri’ndeki siyaset yapıcılar, stablecoin’ler benzer biçimde piyasa segmentlerini çevreleyen daha katı yasaların uygulanması için baskı uygulamış görünüyor.

Üçüncü çeyrekte kaydedilen istikrarlı kazanımlara karşın kripto piyasasının toparlanması, mayıs çöküşünden ilkin görülen aktivite seviyelerinin hala birazcık arkasında.

Merkezi ve merkeziyetsiz borsalardaki spot işlem hacminin üçüncü çeyrekte yüzde 42’den fazla düştüğünü bildirdi.

NFT Gündem !

Amerikalı O Güzelde NFT Hayatına Giriş Yaptı !