içinde

Dünyanın Birinci Sanat Yapıtı NFT’si Atatürk Fotoğrafı Oldu Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

Kültür ve Turizm Bakanlığı‘ndan tescil dokümanı alan Atatürk‘ün NFT formatındaki fotoğrafı, dünyada bir devlet tarafından sanat yapıtı olarak tescil edilmiş birinci NFT olarak tarihe geçti.

Atatürk’ün, gazeteci Ruşen Eşref Ünaydın’a Çanakkale Savaşı’ndan iki ay sonra ikram ettiği imzalı fotoğrafı NFT’ye dönüştürüldü. Yetmiş yıl evvel Afyonkarahisar’daki gazetelerde basılmak için üretilen negatif kopyasıyla olumlu fotoğraf birleştirilip NFT haline getirildi.

Atatürk Fotoğrafı 14 Yıl Özel Kutuda Saklanmış

Kurucusu olduğu Kocatepe Gazetesi’nde Atatürk imzalı fotoğrafı yayımlayan İbrahim Küçükkurt, büyük bir dikkatle sakladığı negatif Atatürk imzalı fotoğrafını, 2007 yılında, o devir Afyonkarahisar’da muhabirlik yapan Onur Bayram‘a verdi. Negatif fotoğrafın ışık, nem ve vaktin tesirinden ziyan görmemesi ismine fotoğrafın yıpranmayacağı özel üretim bir kutuda 14 yıl saklayan Bayram, pandemi sürecinde negatif fotoğrafı bilgisayara aktarıp müspet fotoğraf haliyle yan yana getirerek, dijital fotoğrafı oluşturdu. Oluşturduğu dijital fotoğrafı NFT’ye dönüştüren Bayram, mevzu hakkında şöyle dedi:

“Pandemi periyodunda NFT sanat yapıtları tanınan hale geldi. En kolay anlatımla NFT, sanat yapıtlarının dijital tapuları olarak açıklanabilir. Elimdeki bu tarihi fotoğrafı ‘Photo1918’ ismiyle NFT’ye dönüştürdüm”

Photo1918’in dünyada bir devlet tarafından sanat yapıtı tescili almış birinci NFT olduğunu söyleyen Bayram, “Fotoğraf, görüntü ve gibisi yüzbinlerce dijital görsel, her gün NFT’ye dönüştürülüyor. Lakin NFT Atatürk fotoğrafının, öbür milyonlarca NFT’den farkı olması gerekiyordu. Bu nedenle geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne tescil başvurusu yaparak, ‘Güzel Sanat Yapıtlarına Ait Kayıt Tescil Belgesi’ aldım. Böylelikle Atatürk fotoğrafı NFT’si, dünyanın sanat yapıtı olduğu evraklı birinci yapıtı oldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Voyager Çalışanları İkramiye Ödemesi Alacak Webilginç Kripto Para Haber

Afganistan’da Yetkililer Bir Haftada 16 Kripto Borsasını Kapattı Webilginç Kripto Para Haber