içinde

İran, Elektrik Krizi Sebebiyle Kripto Madenciliğini Azaltılıyor Webilginç Kripto Para Haber

Webilginç Kripto Para Haber

Kripto madenciliği epey fazlaca elektrik gerektiren bir süreç. Bu yüzden İran hükümeti, elektrik krizine yaşamamak ismine 9 binden fazla kripto madencilik aygıtına el koydu.

İran medya kuruluşu Iran International‘ın haberine nazaran, Tahran Elektrik Dağıtım Şirketi lideri Kambiz Nazerian geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, polisin İran’ın başşehri Tahran’ın bölgelerine yerleştirilmiş tüm güç tüketen aygıtları bulduğunu aktardı.

Ülke, son birkaç yıldır İran’ın farklı kentlerinde daima olarak yasadışı madencilik faaliyetleri tespit ediyor. Yetkililer, genelde bu madencilik süreçlerinin çoğunluğu devlet tarafından sağlanan sübvansiyonlu yahut fiyatsız elektrik sağlanan cami, okul üzere halka açık yerlerde gerçekleştirildiğini belirtiliyor.

Kripto Madenciliği Elektrik Talebini Artırıyor

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi raporunda İran’ın, geçen yıl Mart ayında Bitcoin hash oranının yüzde 7,5’ine katkıda bulunduğu belirtiliyor. Ülke, petrol zengini bir devlet olmasına karşın elektrik kesintileri ve su kıtlığı ile karşı karşıya.

Mayıs ayında İranlı yetkililer, artan elektrik talebini denetim altına almak için adımlar atmıştı ve bölgedeki tüm madencilik faaliyetlerini dört ay boyunca yasaklamıştı. Bu yasak Eylül ayında kalkacak fakat İran’da yazın en sıcak aylarında gerekli elektrik muhtaçlığını karşılamak için yetkililer, 118 lisanslı madencilik platformunun elektriğini hâlihazırda kesmiş durumda.

Ayrıca ülke, geçen yılın başında 45.000 uygulamaya özel entegre devre makinesi tespit etti ve ele geçirdi. Bunun yanı sıra, devlet tarafından işletilen güç sağlayıcısı Tavanir, sübvansiyonlu elektrik kullanarak operasyonlarına devam etmişti.

İranlı yetkililer ayrıyeten evvelki yılın yaz ve kış aylarında madencilik çiftliklerine kısıtlamalar getirmişti. Bunun yanı sıra yasa dışı madenciler kısıtlanırken lisanslı platformlar kurallara uymamakta hürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Near Protocol’ün Rainbow Köprüsünü Doğrulayıcıları Kurtardı Webilginç Kripto Para Haber

Binance, ETH/BUSD Süreç Çifti İçin Fiyat Almayacak Webilginç Kripto Para Haber