içinde

Stop Loss Avı Ne Demek?

Büyük yatırımcıların bir varlığın fiyatını muayyen bir yöne çekerek öteki yatırımcıların stop loss emirlerini tetiklemeyi hedefledikleri stratejiye stop loss avcılığı denir. Stop loss emirlerinin tetiklenmesi, söz mevzusu piyasadaki dalgalanmayı kısa süreliğine artırarak stratejiyi izleyen yatırımcılara yatırım fırsatı sunar.

Stop loss avı, bir çok yatırımcının stop loss emrini belirli fiyat seviyeleri için vermeye yöneleceği varsayımına dayanır. Stop loss emirlerinin tetiklenmesi, piyasada normalden daha büyük bir fiyat hareketini tetikleyerek, büyük yatırımcılara istedikleri alım fırsatını sunar. Stratejinin uygulandığı varlığın fiyatı, genellikle stop loss avından sonrasında aksi yönde ilerlemeye başlar.

Her şeyden önce, stop loss nelerdir?

Kripto para piyasası, dalgalanması yüksek bir piyasadır. Yalnızca birkaç dakika içinde bile yüzde 10’u geçen fiyat değişimleri görülebilmektedir. Stop emri, yatırımcıları izledikleri stratejilere bağlı olarak ani fiyat düşüşleri veya yükselişlerine karşı korur.

Stop emirleri, derhal buyruk defterine işlenmeyen emirlerdir. Stop satma emri, buyruk verilen kripto para tetikleme fiyatına gerilediğinde buyruk defterine aktarılır ve o noktadan itibaren bir piyasa emri haline gelir. Daha sonra en iyi tekliften satma işlemi gerçekleştirilir.

Kısa pozisyon sahibi olan yatırımcılar ise piyasanın bekledikleri yönde hareket etmemesi ve yükselmeye başlaması halinde stop satın alma emrini kullanır. Benzer biçimde emir verdikleri kripto para tetikleme fiyatını geçtiğinde emir işleme alınır ve en iyi tekliften satın alma işlemi tamamlanır.

Stop loss avı neden yapılır?

Yatırımcıların stop loss avı yapmalarının ardındaki asıl sebep, bu emirlerin keskin fiyat hareketlerini tetikleyebilmesidir. Bu keskin fiyat hareketi, yatırımcılara bekledikleri alım yada satım fırsatını sunar.

Yeterli hacme haiz tüm varlıklar, yardımcı ve mukavemet seviyelerinin arasındaki belirli bir aralıkta işlem görür.  Aşağı yöndeki stop loss emirleri, çoğu zaman direnme seviyelerinin derhal altında, yukarı yöndeki stop loss emirleri ise yardımcı seviyelerinin hemen üzerinde olacak biçimde verilir.

Bu durumu bilen “balina” olarak adlandırılan büyük yatırımcılar, stop loss emirlerinin muayyen fiyat seviyelerinde kümelendiğini ayrım ettiklerinde, piyasayı etkileyebilecek büyüklükte işlemler yaparak varlığın fiyatını istedikleri yöne yönlendirebilir ve avlamaya çalışmış oldukları stop loss emirlerini tetikleyebilirler. Amacına ulaşan balinalar, hedeflerine dayalı olarak pozisyonlarını büyüttükten yada kapattıktan sonra varlığın tam tersi yönde ilerlemesi için harekete geçerler.

Stop loss avcılığı, yatırımcıların kaldıraç kullanabildikleri türev piyasalarında daha çok etkilidir. Stop loss emri tetiklenen kaldıraçlı pozisyonların likide edilmesi, bu pozisyonlar spot piyasaya kıyasla oldukça daha büyük olduğu için ötürü yatırımcıların ciddi zarar etmesiyle sonuçlanabilir.

BTC/USD sürekli vadeli işlemler grafiğinde stop loss avı örneği. Kaynak: Bybit

Yuvarlak sayıdan oluşan fiyat seviyelerini hedef alan stop loss avı örneği. Kaynak: Bybit

Stop loss avından iyi mi kaçınılır?

Stop loss avını gerçekleştiği sırada fark etmek, genelde pek mümkün değildir ve ancak fiyat grafiği sonradan incelendiğinde ayrım edilir. Hızlı fiyat hareketleriyle gerçekleşen stop loss avı, belirli yardımcı ve direnç seviyelerini kıran fiyatın sonrasında aksi yönde harekete geçmesiyle anlaşılsa da, bu noktada çoğunlukla stop loss emri tetiklenmiş ve iş işten geçmiş olur. Bu nedenle yatırımcıların alabileceği önlemler bulunuyor.

Ilk başlarda, stop loss emirlerinin kümelendiği seviyelerden kaçınmak faydalı olabilir. Yatırımcılar, çoğu zaman bilindik destek ve mukavemet seviyeleri yakınına veya hatırlamalarının basit olması sebebiyle yuvarlak rakam olan fiyat seviyelerine stop loss emri verirler. Bu durum, onları balinalar için açık hedef haline getirir.
Bu nedenle yuvarlak sayılardan kaçınmak ve fiyat trendinden güvenli olmadan yardımcı ve mukavemet seviyeleri yakınına stop loss emri vermemek, kolay ama işe yarar bir tedbir olabilir. Stop loss emrini kümelenmelerin görüldüğü seviyelerin dibine girmek de hem stop loss avından hem de gerçek fiyat düşüşlerinden koruyan etken bir yöntemdir.

Kripto para yatırımcılarının buna ayrıca piyasanın kendine özgü yüksek dalgalanmasını da dikkate almaları gerekli. Geleneksel piyasaların çoğu için son derece yüksek olan fiyat dalgalanmaları, kripto alanında ise düzgüsel görülebiliyor. Bu nedenle kripto paraların yüksek fiyat dalgalanmasını da hesaba katarak, uygun uzaklıkta stop loss emri vermek faydalı olacaktır. Düşük piyasa değerine haiz altcoin’lerin fiyat dalgalanmasının, Bitcoin ve Ethereum şeklinde daha oturmuş piyasalara kıyasla oldukca daha yüksek olacağı da dikkate alınması gereken bir başka unsur.

Ortalama Gerçek Aralık ATR Ne Demektir ?

Ünlü şarkıcı Emre Aydın NFT formatındaki ilk şarkısını satışa koydu !